Wybory prezydenckie. Kto może zagłosować bez stania w kolejce?
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia w lokalu wyborczym w pierwszej kolejności obsługiwane będą osoby powyżej 60 lat, kobiety w ciąży, osoby z dzieckiem do 3 lat oraz osoby z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub te, które ze względu na stan zdrowia nie mogą poruszać się samodzielnie.
W lokalu wyborczym jednocześnie przebywać będzie mogła nie więcej niż jedna osoba na cztery metry kwadratowe na jego ogólnodostępnej powierzchni, z wyłączeniem członków obwodowej komisji wyborczej.
Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak zwrócił uwagę, że część wyborców obawia się pójścia do lokalu wyborczego z powodu pandemii koronawirusa. – Wybory są bezpieczne, że można pójść śmiało do lokalu i oddać głos – powiedział.
Zasady bezpieczeństwa sanitarnego podczas drugiej tury wyborów prezydenckich będą takie same jak w pierwszej turze. Przy zachowaniu środków ochrony osobistej wybory są bezpieczne – zapewniają eksperci.
– Wybory są bezpieczne, jeżeli przestrzegamy zasad, których należy przestrzegać. Cały czas mamy pandemię, należy więc stosować środki ochrony osobistej – zakładamy więc maseczkę, rękawiczki, bierzemy swój długopis – mówiąprzypominają rzecznicy: wojewódzkiego sanepidu Zbigniew Solarz i łódzkiego pogotowia Adam Stępka.
Przy wejściu do lokalu wyborczego powinien znajdować się płyn do dezynfekcji rąk dla wyborców. W czasie trwania głosowania dezynfekowane muszą być powierzchnie: klamki, urny wyborcze, blaty stołów, urządzenia higieniczno-sanitarne, w tym armatura, uchwyty, włączniki światła i inne przedmioty oraz powierzchnie, które mogą być dotykane przez osoby przebywające w lokalu wyborczym. Ponadto, obwodowa komisja wyborcza ma zapewnić wietrzenie lokalu przed przystąpieniem do pracy oraz co najmniej raz na godzinę i przez co najmniej 10 minut.
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |