Edukacyjne ekopracownie z WFOŚiGW | Jestem Eko
O projekcie dofinansowania ekopracowni opowiada Karolina Rzetelska z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Audycja sfinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi
Agata Zielińska, Radio Łódź: – Na czym polega program dofinansowania ekopracowni dla szkół i przedszkoli?
Karolina Rzetelska, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi:– Pierwsze edycje ekopracowni były realizowane w 2012 roku. Od tego czasu troszkę zmieniły się zasady tego konkursu. Troszkę poszerzyliśmy zakres możliwych prac do przeprowadzenia, połączyliśmy konkursy, które były wcześniej przez nas realizowane, czyli Ekologiczne pracownie i Ogródki dydaktyczne. W tym czasie przeznaczyliśmy dofinansowanie na ponad 35 mln zł. Tych projektów finansowanych w całym województwie było bardzo dużo. Konkurs ten nadal cieszy się sporym zainteresowaniem. W tym roku będzie to kolejna edycja tak, jak w roku ubiegłym, która będzie łączyła dwa elementy. Można zrealizować ekopracownię taką wewnętrzną lub tworzyć punkt dydaktyczny na zewnątrz przedszkola lub szkoły. To jest ciekawa forma pomocy dla placówek edukacyjnych. To uatrakcyjnienie zajęć dla dzieci i młodzieży, bo to taki element widoczny dla uczestników zajęć.
Można w ramach konkursu zakupić szeroko rozumiane pomoce dydaktyczne. W przypadku pracowni wewnętrznych to jest przeprowadzenie remontu takiej sali, zakupu nowych ławek, sprzętu komputerowego, tablic multimedialnych, co jest teraz dosyć popularne. Oczywiście ułatwia to też bardzo zajęcia.
W ramach punktów dydaktycznych zewnętrznych, to też są różnego rodzaju gry edukacyjne, nasadzenia, utworzenia ścieżek sensorycznych. Takie elementy, które dzieci i młodzież mogą wykorzystywać też poza zajęciami.
W tym roku w regulaminie konkursu dopuściliśmy też możliwość, żeby wnioskodawcy, którzy już wcześniej mieli utworzoną pracownię czy punkt dydaktyczny, ponownie składali wnioski na innego rodzaju pracownie. Na przykład, posiadają już pracownię biologiczną, mogą w tym roku zrobić geograficzną. Zapraszamy zatem także dotychczasowych beneficjentów naszego konkursu. Jedyne informacje, o których mówi regulamin, to – że jeden wniosek musi dotyczyć jednego wybranego bloku, który będzie wskazany we wniosku. Albo decydujemy się na ekopracownię, albo na punkt dydaktyczny.
Te wnioski składają szkoły, przedszkola?
W imieniu placówki edukacyjnej musi to złożyć organ prowadzący, czyli gmina, miasto, stowarzyszenie, fundacja – w zależności od tego, jak to wygląda formalnie. Jest to zmiana w stosunku do roku poprzedniego. Wniosek będzie składany też przez generator tak, jak było to w poprzednim tegorocznym konkursie. To duże ułatwienie dla wnioskodawców. Formularz poprzez generator jest stworzony na podstawie aktywnego PDF-u, pola dopasowują się do rodzaju wnioskodawcy. Jest dużo ułatwień w całym tym formularzu.
Jaka jest maksymalna kwota, którą można otrzymać?
Wnioskowana kwota dofinansowania to jest pomiędzy 20 a 50 tysięcy zł. Od wnioskodawcy zależy w jakim stopniu chciałby zaangażować wkład własny.
Posłuchaj też:
Nazwa | Plik | Autor |
Jestem Eko [07.07.2020 r.] | audio (m4a) audio (oga) |
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |