Policja ustala sprawców zanieczyszczenia środowiska w Rogowie pod Łodzią [ZDJĘCIA | WIDEO]
W Rogowie pod Łodzią doszło do wycieku tysięcy litrów substancji ropopochodnej. Usuwanie skutków zanieczyszczenia może potrwać wiele dni. Okoliczności zanieczyszczenia zbiornika wodnego w Rogowie wyjaśniają policjanci z Brzezin.
W miniony weekend okoliczni wędkarze zauważyli na akwenie plamę ropy, i poinformowali o tym służby.
Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że prawdopodobnie nieznani sprawcy wykonali odwiert w pobliskim rurociągu i regularnie kradli paliwo – mówirzeczniczka komendanta wojewódzkiego Policji w Łodzi Joanna Kącka. Policjanci przeprowadzili oględziny Kryminalistyczne i przyjęli zawiadomienie o przestępstwie. Na tym etapie to jest wszystko, co możemy upublicznić – informuje Kącka.
Właściciel uszkodzonego rurociągu spółka Pern podała, że po wykryciu awarii dystrybucja oleju została natychmiast wstrzymana i obecnie trwają prace nad jej usunięciem.
Na zbiorniku wodnym w Rogowie cały czas trwają prace strażaków, którzy przy użyciu specjalistycznego sprzętu usuwają plamę oleju.
Od wczoraj w szczytowym momencie na miejscu pracowało 15 zastępów straży pożarnej w tym specjalistyczne zespoły ratownictwa chemiczno-ekologicznego z Brzezin, Łodzi i Piotrkowa.
Jak mówi Jędrzej Pawlak z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej przyczyną wycieku była instalacja służąca najprawdopodobniej do kradzieży oleju napędowego z pobliskiego rurociągu. – Wczoraj od rana trwają działania mające na celu zebranie oleju napędowego, który prawdopodobnie wyciekł z rurociągu należącego do pernu, w którym przetłacza się paliwo, jak i olej napędowy w Koluszkach. Wyciekł został spowodowany próbą kradzieży i przewiercenia tego rurociągu.
Zbiornik wodny w Rogowie i okoliczny teren są skażone choć nie wiadomo jeszcze w jakim stopniu. Strażacy odzyskali już ponad 8 tysięcy litrów substancji. Dodatkowo na rzece Mrodze w okolicach Dmosina położona jest słomiana tama, która ma blokować resztki płynącej substancji. – Na zalewie znajduje się cienka warstwa oleju napędowego, który za pomocą specjalnych zapór płaszczowych jest ściągany w miejsce, gdzie znajduje się separator oleju. Woda z olejem zostaje zebrana za pomocą specjalnego zbieracza, następnie w separatorze dochodzi do oddzielenia wody od oleju.
Sprawę bada także Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.
Posłuchaj i dowiedz się więcej:
Nazwa | Plik | Autor |
Szkody dla środowiska po wycieku substancji ropopochodnej w Rogowie | audio (m4a) audio (oga) |
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |