Specjalne wymazy dla zagranicznych pracowników sezonowych
Piotrkowskie starostwo powiatowe uruchomiło karetkę wymazową dla sezonowych pracowników z zagranicy, którzy są w kwarantannie. Wymazy są pobierane w siódmej lub ósmej dobie pobytu cudzoziemców.
Specjalne wymazy zorganizowane przez starostwo powiatowe mają kilka zalet. W przypadku negatywnego wyniku dają szansę na skrócenie kwarantanny. Odciążają też rolników z kosztów, jakie musieliby ponieść za wymazy. – Karetka wymazowa jedzie bezpośrednio do danego gospodarstwa, gdzie są pracownicy sezonowi i pobiera wymazy w siódmej lub ósmej dobie pobytu danego pracownika w tzw. kwarantannie domowej – tłumaczy Piotr Wojtysiak, starosta piotrkowski.
Zobacz też, Ponad 100 nowych przypadków koronawirusa w Łódzkiem [RAPORT]
Testy są prowadzone w gminie Grabica, bo tam skupieni są producenci warzyw i owoców.- Pobieramy wymazy. Płaci za to samorząd powiatu piotrkowskiego oraz gminy Grabica, na terenie których gospodarstwa rolne się znajdują. Natomiast, poprzez zlecenie w systemie służb sanitarnych, całe badanie finansowane jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia, pod warunkiem, że ci pracownicy są zgłoszeni do ubezpieczenia społecznego – wyjaśnia Piotr Wojtysiak.
Jeden z producentów warzywnych z gminy Grabica, Wojciech Misztela chwali inicjatywę starostwa. Sam zatrudnia Ukraińców. Tłumaczy, że w dobie sprowadzenie obcokrajowców to dodatkowe obowiązki. Chociażby przygotowanie kwarantanny. On sobie poradził, bo ma duże gospodarstwo.- Pracy nie brakuje. Gorzej było, jeśli chodzi o warunki socjalne. Pomieszczeń jest tyle, ile jest, ale wynajęliśmy kontenery budowlane. Muszą pracować na wydzielonych polach, tunelach, mieszkać w osobnych pomieszczeniach, w odrębnym budynku na terenie gospodarstwa – wyjaśnia przedsiębiorca.
Czytaj także, Ponad 50 przypadków zakażenia koronawirusem w działoszyńskiej firmie
Tylko w ubiegłym roku na terenie powiatu piotrkowskiego zatrudnionych było pięć tysięcy cudzoziemców sezonowych. Teraz w czasie pandemii jest ich około 500. Głównie są zatrudnieni w dużych gospodarstwach na terenie gminy Grabica.
Gmina Grabica znana głównie jako zagłębie trzody chlewnej, jest też największym w kraju producentem sałaty masłowej. To właśnie z tych terenów pochodzi 90 procent krajowej produkcji.
Posłuchaj więcej:
Nazwa | Plik | Autor |
Wymazy dla sezonowych pracowników zagranicznych | audio (m4a) audio (oga) |
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |