Dofinansowania z WFOŚiGW | Jestem Eko
Do końca czerwca samorządy mogą ubiegać się dofinansowania budowy terenów zielonych wraz z bazami edukacyjnymi. O programie opowiada Karolina Rzetelska z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Audycja sfinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi
Agata Zielińska, Radio Łódź: – Na czym polega program dofinansowania budowy terenów zielonych wraz z bazami edukacyjnymi?
Karolina Rzetelska, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi: – Ten program priorytetowy został ogłoszony w ubiegłym roku. Skierowany jest do jednostek samorządu terytorialnego. Jego głównym celem jest utworzenie bądź przywrócenie funkcji przyrodniczych, edukacyjnych miejscom, które do tej pory nie były wykorzystywane w takich celach. Na przykład, jednostki mają tereny zielone, na tę chwilę zaniedbane, i mogłyby na nich utworzyć taki nowy teren zielony łącznie z bazą edukacyjną. W ramach tego programu można przeprowadzić prac pielęgnacyjne na istniejącym drzewostanie, w dosyć szerokim zakresie można zrobić nowe nasadzenia. Ta część przyrodnicza musi być powiązana z bazą edukacyjną. To znaczy, że musi się pojawić część, w której będą np. tablice dydaktyczne, gry ekologiczne. Może być też utworzone miejsce do prowadzenia zajęć edukacji ekologicznej. Można także w sfinansować ścieżki czy obiekty małej architektury, jak ławki i stojaki dla rowerów
W jakim czasie można się ubiegać o wsparcie z tego funduszu?
Czasu na złożenie wniosku już za dużo nie zostało. Termin naboru kończy się 30 czerwca. Łączna pożyczka kwoty wnioskowanej to do 95 procent wartości inwestycji. W ramach programu określone są dokładnie koszty, jakie możemy sfinansować. Na tę chwilę jest duże zainteresowanie, ale oczywiście zapraszamy do składania wniosków.
Czy, tak jak w przypadku składania innych programów, tutaj trzeba mieć swoje środki i najpierw je wyłożyć, a potem są one zwracane?
Trzeba zapewnić pięć procent udziału własnego. Sposób rozliczenia środków jest taki, jak w przypadku naszych innych programów i zasad – można to zrobić na podstawie niezapłaconych rachunków i faktur.
To jest wsparcie prawie całości środków z wyjątkiem tych pięciu procent.
Dotychczas nie było takiego programu, który w tak dużej wysokości umożliwiałby przeprowadzenie takiego rodzaju prac. Tutaj są połączone nasze dwie dziedziny – ochrona przyrody i krajobrazu i edukacja ekologiczna. W ramach takich podstawowych zasad nie ma takich możliwości, natomiast ten program to umożliwia.
Chętniej wnioskują małe samorządy czy większe? Jak to wygląda w skali naszego województwa?
Na tę chwilę raczej to mniejsze gminy ubiegają się o dofinansowanie. Jeszcze jest trochę czasu, więc myślę, że z innych miast czy gmin też będą wnioski.
Posłuchaj też:
Nazwa | Plik | Autor |
Jestem Eko [02.06.20] | audio (m4a) audio (oga) |