147 nowych zakażeń koronawirusem w Polsce. W sumie 22 tys. 600 przypadków COVID-19 [RAPORT]
Ministerstwo Zdrowia informuje o 147 nowych zakażeniach koronawirusem. W sumie w kraju mamy 22 tys. 600 potwierdzonych zachorowań. Z powodu COVID-19 zmarło w kraju ponad tysiąc osób. Dziś resort poinformował o śmierci dwóch osób. W Łódzkiem potwierdzono łącznie 1 tys. 412 zakażeń.
Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 22 tys. 600. Dzisiaj (28 maja) w porannym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 147 nowych zakażeniach. 69 pochodzi ze Śląska.
Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś resort poinformował o śmierci kolejnych dwóch osób. To 82-letnia kobieta hospitalizowana w Raciborzu i 57-mężczyzna ze szpitala w Tychach.
Z przykrością informujemy o śmierci 2 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 82-K Racibórz, 57-M Tychy. Osoby te miały choroby współistniejące.
Liczba zakażonych koronawirusem: 22 600/1 030 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) May 28, 2020
W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 1030 osób, z czego 63 w Łódzkiem.
W Łódzkiem potwierdzono łącznie 1 tys. 412 zakażeń.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w ciągu doby wyzdrowiało 230 osób, które chorowały na COVID-19. W sumie w Polsce wyzdrowiało 10 tysięcy 560 osób. Z danych resortu wynika, że hospitalizowanych jest 2 tysiące 248 chorych, a 79 tysięcy 818 jest objętych kwarantanną. Liczba osób podlegających nadzorowi epidemiologicznemu to 19 tysięcy 373.
Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/VkVLcG2UUq
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) May 28, 2020
Wczoraj (27 maja) w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła siękonferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego oraz ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego znosząca kolejne restrykcje związane z epidemią koronawirusa
IV etap znoszenia obostrzeń:
Od 30 maja:
Zniesienie obowiązku zasłaniania ust i nosa w przestrzeni otwartej przy zachowaniu dystansu społecznego
Zgromadzenia na powietrzu do 150 osób dozwolone – obowiązek zasłaniania ust i nosa lub zachowanie dystansu 2 metrów
Zniesienie ograniczenia w handlu, nie będzie limitu osób w zależności od powierzchni sklepu
Zniesienie limitu osób w restauracjach, kawiarniach i barach
Od 31 maja:
W kościołach nie będą obowiązywały limity wiernych. Zostaje zniesiony także limit osób na poczcie, w sklepie i na targu
Będą dozwolone zgromadzenia na powietrzu do 150 osób
Od 6 czerwca:
Otwarte będą kina, teatry, opera i balet
Otwarte będą salony masażu, solaria, siłownie i kluby fitness
W weselach i uroczystościach rodzinnych będzie mogło brać udział 150 osób.Weselnicy nie muszą nosić maseczek, obowiązują wytyczne sanitarne
Co wydarzyło się dzisiaj w Łódzkiem, całej Polsce i na świecie w związku z pandemią koronawirusa?
Gościem Rozmowy Dnia Radia Łódź i TVP3 Łódź dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy Kamil Jeziorski. Przemysław Naze rozmawiał z nim między innymi o bezrobociu i pomocy lokalnym przedsiębiorcom. Czytaj więcej
Koronawirus u fryzjerki w Wieluniu. Kobieta miała kontakt z 60 pacjentami.Z klientami kontaktuje się wieluński sanepid. Fryzjerka była badana w związku z licznymi testami przeprowadzonymi wśród rodzin związanych z fabryką mebli w Kępnie. Czytaj więcej
Łowiccy pielgrzymi nadal podążają do Częstochowy. Po tym jak policja zatrzymała pielgrzymkę jako nielegalne zgromadzenie, na trasie pozostało pięć osób razem z księdzem Wiesławem Frelkiem. Czytaj więcej
Zobacz także, Kontrola w łowickiej policji – po sprawie pielgrzymki
Ponad 1 milion 100 tysięcy bezpłatnych maseczek trafiło do mieszkańców województwa łódzkiego w ramach akcji przeprowadzonej przez Urząd Marszałkowski.Czytaj więcej
Ruszyły już zapisy do dziesiątej edycji popularnego w Łodzi Biegu Fabrykanta, który w tym roku odbędzie się w wersji wirtualnej.Czytaj więcej
Medycy i pracownicy administracyjni szpitala im. Mikołaja Kopernika w Łodzi wzięli udział w sesji zdjęciowej pod hasłem “Zwykli?”. Autorką zdjęć jest fotografka gwiazd Monika Szałek, która w ten sposób chce uhonorować pracowników służby zdrowia, którzy na pierwszej linii walczą z epidemią Covid19.Zobacz więcej
W Sejmie m.in. wniosek o odwołanie J. Sasina i tarcza 4.0
Sejm kontynuuje dziś (pocz. godz. 9) posiedzenie. W porządku obrad jest między innymi drugie czytanie przepisów tarczy antykryzysowej 4.0. Posłowie zajmą się też wnioskiem o odwołanie wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina.
Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje o stopach procentowych
Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje dziś o wysokości stóp procentowych w Polsce. Z powodu epidemii koronawirusa posiedzenie Rady zamiast dwudniowego będzie jednodniowe. Z tego samego powodu bank poinformował, że nie odbędzie się konferencja prasowa po posiedzeniu.
Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek uważa, że po dwóch obniżkach stóp procentowych, w marcu i kwietniu, kolejna obniżka jest możliwa, ale nie jest przesądzona.
Monika Kurtek podkreśla, że ostatnie obniżki stóp procentowych są odczuwane przez konsumentów w postaci niższego oprocentowania kredytów i lokat. Ekonomistka dodaje, że wpływ tych decyzji na całą gospodarkę zobaczymy dopiero po pewnym czasie.
Obecnie podstawowa stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego wynosi pół procent.
Szef Gabinetu Politycznego Premiera o terminie wyborów prezydenckich
Szef Gabinetu Politycznego Premiera Krzysztof Kubów powiedział, że obecna władza dołoży wszelkich starań, aby, wybory prezydenckie odbyły się 28 czerwca. – Deklarujemy, że one w tym terminie się odbędą – dodał.
12 maja Sejm uchwalił ustawę w sprawie tegorocznych wyborów prezydenckich. Zakłada ona, że w wyborach prezydenckich głosowanie będzie odbywać się w lokalach wyborczych, ale będzie też możliwość głosowania korespondencyjnego. Obecnie ustawa jest procedowana w Senacie.
Krzysztof Kubów w Programie 1 Polskiego Radia podkreślił, że 28 czerwca to ostatni konstytucyjny termin na przeprowadzenie głosowania. Powiedział, że oczekuje jak najszybszego zakończenia prac w Senacie. Przypomniał, że senatorowie łamią daną obietnicę o szybkim procedowaniu ustawy. – Mimo wcześniejszych ustaleń przy tzw. okrągłym stole, że termin wyborów będzie jak najszybszy. Chcemy, żeby ustawa dot. kodeksu wyborczego była przeprowadzona zarówno w Senacie, jak i przeszła do głosowania w Sejmie. My chcemy zrobić to zgodnie z prawem. Umawialiśmy się z opozycją, z Senatem, z panem marszałkiem na to, że to będzie sprawnie przeprowadzone – podkreślił.
Krzysztof Kubów przypomniał, że do 6 sierpnia, kiedy kończy się kadencja prezydenta Andrzeja Dudy, powinna istnieć możliwość zaprzysiężenia nowowybranej głowy państwa.
Wczoraj liderzy Prawa i Sprawiedliwości, Porozumienia i Solidarnej Polski przedstawili wspólne stanowisko w sprawie daty wyborów prezydenckich. Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że ostatni możliwy z punktu widzenia konstytucji termin to 28 czerwca. Jarosław Gowin i Zbigniew Ziobro zaapelowali do senatorów o szybkie procedowanie ustawy dotyczącej przeprowadzenia wyborów.
Prezydent: Europa musi wrócić do rodzimej produkcji
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że Europa musi wrócić do rodzimej produkcji. Odniósł się w ten sposób do zaproponowanego wczoraj przez Komisję Europejską powołania funduszu odbudowy europejskich gospodarek po kryzysie koronawirusa.
Andrzej Duda podkreślał, że w wielu krajach na świecie pandemia koronawirusa spowodowała przerwanie łańcuchów dostaw i pokazała skalę powiązań i faktycznego uzależnienia od odległych dostawców.
Wczoraj Komisja Europejska zaproponowała utworzenie funduszu odbudowy wartego 750 miliardów euro, by udźwignąć unijne gospodarki z kryzysu wywołanego koronawirusem. Dla Polski w formie grantów i kredytów przewidziano ponad 63 miliardy euro co jest trzecim wynikiem w Unii, po Włoszech i Hiszpanii.
Koronawirus na świecie
357 tysięcy osób zmarło na świecie w wyniku COVID-19. Liczba zachorowań na całym globie wynosi teraz 5 milionów 800 tysięcy osób, a wyleczyć udało się 2,5 miliona osób. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy monitorują pandemię.
Epicentrum pandemii to obecnie Ameryka Południowa. W Brazylii jest 25,5 tysiąca ofiar, a opublikowanie właśnie badania pokazują, że do sierpnia może umrzeć tam 125 tysięcy osób. Z kolei w Meksyku zmarło 8,5 tysiąca osób, w tym pół tysiąca w ciągu ostatniej doby.
Europa wskutek poprawy sytuacji zdejmuje kolejne obostrzenia. W Gruzji ruch turystyczny ma zostać częściowo wznowiony od 1 lipca, a władze Cypru zapowiedziały, że zwrócą pieniądze każdemu, kto przyjedzie na wakacje, ale zakazi się koronawirusem.
W Anglii i Szkocji od dzisiaj ma działać system monitoringu i izolowania lokalnych przypadków koronawirusa.
Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:
Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Stanach Zjednoczonych przekroczyła sto tysięcy – poinformował Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore. To najwyższa liczba spośród wszystkich państw na świecie.
Pierwsza osoba zakażona koronawirusem zmarła w Stanach Zjednoczonych trzy miesiące temu. Od tamtej pory w całym kraju odnotowano prawie milion 700 tysięcy zakażeń. Największym ogniskiem zakażeń jest Nowy Jork.
Liczba śmiertelnych ofiar koronawirusa w Brazylii przekroczyła 25 tysięcy – poinformowało tamtejsze Ministerstwo Zdrowia. W ciągu ostatniej doby zmarło 1086 osób. Łącznie odnotowano 411 821 osób zakażonych, a w ciągu ostatniej doby przybyło ponad 20 tysięcy nowych przypadków. Kraj ten zajmuje drugie miejsce na świecie, o Stanach Zjednoczonych, jeśli chodzi o liczbę zainfekowanych. Według ekspertów, ta liczba w rzeczywistości może być znacznie wyższa. Najbardziej dotkniętym pandemią regionem jest Sao Paulo, gdzie kwarantannę przedłużono do 15 czerwca.
W rosyjskich bankach kurczą się zapasy złota. Według agencji informacyjnej RBK, kruszec jest sprzedawany za granicę. W ocenie analityków giełdowych, w ten sposób rosyjskie banki, wykorzystując wysoki popyt na złoto, gromadzą na kontach euro i dolary. Od marca rosyjskie finanse przeżywają kryzys wywołany spadkiem cen ropy na światowych giełdach i przeceną rubla.
Od 1 czerwca będzie można znów zwiedzać Koloseum po blisko trzymiesięcznym zamknięciu z powodu pandemii. To jeden z liczniej odwiedzanych zabytków świata. W ubiegłym roku sprzedano 7,5 mln biletów. Koloseum i część parku archeologicznego, Forum Romanum i wzgórza Palatynatu, otwierają się w poniedziałek o 10.30. Na razie pozostaje zamknięty pałac Nerona Domus Aurea. Czas zwiedzania przedłużono do 19.15. Bilety wraz z rezerwacją na konkretny dzień trzeba zakupić w internecie. By uniknąć tłoku, oprócz ważnego przez cały dzień biletu za 16 euro wprowadzono bilety o 7 euro tańsze, ważne od godziny 14.00. Maksimum 14-osobowe grupy zwiedzających, którym towarzyszyć będzie pracownik muzeum, wpuszczane będą co kwadrans. Obowiązują maseczki. Będzie mierzona temperatura ciała. W nocy z niedzieli na poniedziałek Koloseum w hołdzie ofiarom pandemii i z okazji otwarcia oświetlone będzie w barwach narodowych Włoch.
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |