Łódzkie instytucje kultury dołączyły do Eko-paktu
Łódzkie instytucje kultury dołączyły do tzw. Eko-Paktu i tym samy zobligowały się do wdrożenia proekologicznych rozwiązań.
Eko-pakt to strategia, która ma sprawić, że Łódź za 10 lat stanie się jednym z najbardziej ekologicznych miast Polsce. – Do Eko-paktu staramy się zaprosić mieszkańców, instytucje, firmy i uczelnie do współdziałania na rzecz klimatu i zainteresowania się tematami ekologicznymi. Każdy może zaangażować się np. oszczędzając wodę, organizując swoje prywatne ogrody na tarasach. Z kolei instytucje mogą m. in.: działać bardziej energooszczędnie, gromadzić deszczówkę. W tej palecie znajdują się również instytucje kultury -mówi Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu w łódzkim magistracie.
W samych instytucjach kultury zastosowanie Eko-paktu wiąże się z jednej strony z rozwiązaniami technicznymi, codziennymi proekologicznymi zachowaniami, jak segregowanie śmieci, czy ograniczania zużycia papieru, ale z drugiej strony to także działalność merytoryczna.
– Podam przykład jednej z wystaw, która miała charakter całkowicie proekologiczny. Stanisław Brach stworzył ekspozycję poświęconą problemowi wymierania pszczół. W momencie, w którym ta wystawa była u nas realizowana w Ośrodku Propagandy Sztuki bratu Stanisława Bracha zniszczono celowo całą pasiekę. To co było tylko teoretycznym rozważaniem, znalazło odzwierciedlenie w praktyce – mówi Dariusz Leśnikowski, dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi.
Czytaj też: Projekt Muzeum Kinematografii w czołówce dofinansowania w ramach programu Kultura w sieci
Ekologiczny akcent wprowadza także Festiwal Mediów “Człowiek w zagrożeniu”, podczas którego wręczana ma być nagroda dla najlepszego filmu o tematyce ekologicznej.
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |