Wartoprzeczytać
ŁSSE i PŁ wspierają startupy w innowacjach z siecią 5G
Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna stworzyła pilotażowy akcelerator S5 – technologii 5G. To program, w którym startupy opracowują innowacje w technologii 5G dla przemysłu. W pomysł zaangażowały się instytucje państwowe, samorządowe, a także Politechnika Łódzka.

Nowa technologia 5G wczoraj (11 maja) zawitała do siedmiu polskich miastach. Obok Warszawy, Gdańska, Szczecina, Wrocławia, Poznania i Katowic jest Łódź. Jednak tylko w tym ostatnim mieście rusza program wdrażania sieci 5G u wybranych inwestorów. O pomyśle Łodzi, jako miasta 5G, mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Tak się składa, że dyskusje na temat tego, aby Łódź stała się takim centrum 5G prowadzone są już od kilku lat. Kilka rzeczy już się zdarzyło. Bardzo duża zasługa jest w tym Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, ale także Politechniki Łódzkiej.
To właśnie Politechnika Łódzka otworzyła centrum kompetencji 5G. Uczelnia we współpracy z ŁSSE chce szkolić studentów i przedsiębiorców, jak korzystać z nowych możliwości szybkiej transmisji danych. – Dzięki grantowi z Urzędu Marszałkowskiego, ŁSSE szkolić będzie z pomocą tego centrum swoich przedsiębiorców w ramach zaimplementowania technologii 5G w przemyśle. Drugi element podstawowy to jest wykształcenie młodego pokolenia w oparciu o nowoczesne technologie transmisji – przekonuje Sławomir Wiak, rektor PŁ.
Wykorzystać szerokie korzyści sieci 5G
Startupy, które wezmą udział w programie, oprócz wsparcia finansowego mogą uzyskać m.in. dostęp do partnerów biznesowych akceleratora S5 i ŁSSE, a także indywidualne konsultacje biznesowe oraz technologiczne. – To jest bardzo istotne, żebyśmy mogli z technologii 5G czerpać korzyści. Nie tylko jako odbiorcy, którzy – dzięki technologii 5G – będą korzystali z szybszego, bezpiecznego transferu danych, ale także, żebyśmy mogli tworzyć rozwiązania, które wykorzystują sieć 5G i jej możliwości – tłumaczy minister Marek Zagórski.
To właśnie młode innowacyjne przedsiębiorstwa mają odpowiednie zdolności, aby opracować technologię 5G dla przemysłu. – Często jest tak, że startupy nie mają tych naleciałości, czyli tych negatywnych doświadczeń, które mówią “nie da się” albo “to jest bardzo trudne” – zauważa Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.
Dwie rundy programu
Program łódzkiej specjalnej strefy ekonomicznej podzielony jest na dwie rundy.Do pierwszej zostanie zaproszonych 40 startupów, które otrzymają po 50 tys. zł na proces inkubacji pomysłu. Program wspiera również Województwo Łódzkie. – Nie jest to łatwe przedsięwzięcia, niemniej jednak Centrum Obsługi Przedsiębiorcy i Województwo Łódzkie z marszałkiem Grzegorzem Schreiberem na czele nie boją się wyzwań – tłumaczy Łukasz Stajuda, dyrektor Centrum Obsługi Przedsiębiorcy w Urzędzie Marszałkowskim w Łodzi.
W dalszej części programu wdrażania sieci 5G weźmie udział 20 najlepszych starupów, które będą mogły liczyć nawet na 550 tysięcy zł wsparcia na dopracowanie i wdrożenie innowacji. Będą to rozwiązania pomocne dla różnych obszarów gospodarki, między innymi opracowanie autonomicznych wózków widłowych, czy urządzeń do komunikacji online z obrazowaniem przestrzeni przy użyciu wirtualnej rzeczywistości.- Przemysł to nasza codzienność. Uzyskamy całkowicie nowy wymiar właśnie dzięki tej technologii i uzyskamy ten wymiar jako pierwsi w Polsce w fabrykach. To jest dla nas wielka odpowiedzialność, a jednocześnie coś niezwykle ekscytującego – mówi Agnieszka Sygitowicz, wiceprezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Badawcze 5G jako pierwsze w Łodzi
Warto jeszcze podkreślić, że wczorajsze uruchomienie przez jednego z operatorów sieci komórkowych możliwości korzystania z nowej technologii, to usługa komercyjna, idąca równolegle do działań ŁSSE. – Ta firma, która otwiera w sierpniu tę testową sieć 5G, to jeden z operatorów sieci komórkowych. My oczywiście w S5 także współpracujemy z operatorami sieci komórkowych, ale – co jest kluczowe – nasz projekt kierowany jest do biznesu, do przemysłu. Uruchamiamy sieć w przemyśle, w zakładach przemysłowych. To sieć testowa. Dzięki funduszom unijnym wspieramy przedsiębiorców w tym, co dla nich byłoby inwestycją bardzo wysokiego ryzyka – wyjaśnia Agnieszka Sygitowicz.
Dlatego zdaniem wiceprezes ŁSSE, mimo że sieć komercyjna uruchomiona została w siedmiu miastach równocześnie, 5G jako sieć badawcza rusza oficjalnie tylko w Łodzi.
Posłuchaj też:
Nazwa | Plik | Autor |
Badawcza sieć 5G w Łodzi | audio (m4a) audio (oga) |

Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |