Nowe przypadki koronawirusa. Zmarły kolejne osoby, w tym cztery w Łódzkiem [RAPORT]
Ministerstwo Zdrowia informuje o 166 nowych zakażeniach koronawirusem. W tej grupie jest 16 osób z województwa łódzkiego. W wyniku COVID-19 zmarło kolejnych osób w kraju, w tym cztery w Łódzkiem.
Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 10 tys. 511. W czwartek (23 kwietnia) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 343 nowych przypadkach, z których 16 jest z województwa łódzkiego. W Łódzkiem do tej pory potwierdzono 781 zakażeń.
Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. W całej Polsce zmarły z tego powodu 454 osoby. W Łódzkiem zmarły kolejne cztery osoby – 85-latka z powiatu opoczyńskiego, 70-latek z Łodzi i 91-latka z powiatu bełchatowskiego, którzy byli leczeni w Zgierzu oraz 55-latek z Łodzi. – Cała czwórka miała schorzenia współistniejące – informuje Dagmara Zalewska, rzeczniczka wojewody łódzkiego.
Liczba ofiar COVID-19 w naszym województwie wzrosła zatem do 19.
Są też dobre informacje. Wyzdrowiało kolejnych 16 osób z regionu łódzkiego, a to oznacza, że tej doby liczba nowych zakażeń zbilansowała się z wyzdrowieniami.
W ciągu ostatniej doby wykonano w Polsce prawie 12 tysięcy testów.
Mamy 166 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (68), dolnośląskiego (39), małopolskiego (17), łódzkiego (16), śląskiego (14), podlaskiego (4), podkarpackiego (3), wielkopolskiego (2) i zachodniopomorskiego (2).
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) April 23, 2020
Z przykrością informujemy o śmierci 19 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 82-K Racibórz, 62-M, 68-M Kędzierzyn-Koźle, 78-K, 75-K Kraków, 85-K, 70-M, 91-K Zgierz, 55-M Łódź, 48-K, 81-M, 80-K, 35-M, 62-M, 63-M, 86 K Warszawa, 64-M Siedlce, 88-M, 83-M Radom.
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) April 23, 2020
Zobacz też, Lekarka z bełchatowskiego szpitala z koronawirusem. Pacjenci zdrowi, placówka działa normalnie
Co jeszcze wydarzyło się dzisiaj w Łódzkiem, całej Polsce i na świecie w związku z pandemią koronawirusa?
Lekarze z zakazem pracy w kilku miejscach?
Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz powiedział, że w tym tygodniu zostanie opublikowane rozporządzenie ministra zdrowia dotyczące zakazu pracy w kilku placówkach medycznych jednocześnie. Na mocy tego rozporządzenia pracownicy medyczni, którzy mają kontakt z osobami chorymi na COVID-19, będą zobowiązani do pracy tylko w jednym szpitalu. – Zakaz ma na celu zmniejszenie liczby zakażeń wśród pracowników opieki zdrowotnej – dodał rzecznik ministerstwa zdrowia.
Jak zaznaczył Andrusiewicz, chodzi tu o bezpieczeństwo innych placówek, pacjentów i medyków z innych szpitali. – Lekarze, którzy w wyniku rozporządzenia utracą dochody, będą mogli liczyć na dofinansowanie z budżetu państwa w kwocie do 10 tysięcy złotych.
Zobacz także, Codzienne odkażanie pojazdów MPK w Łodzi [ZDJĘCIA | WIDEO]
Ministerstwo zdrowia – jak powiedział Wojciech Andrusiewicz – planuje również wydać podobne zalecenie dla pracowników domów pomocy społecznej. Z powodu utraty dochodów personel DPS-ów także będzie mógł starać się o dodatkowe środki.
Rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz zapowiedział też, że resort przygotowuje zalecenia, które mają przywracać aspekty medycyny niezwiązane z koronawirusem. Jak wyjaśnił, w związku z epidemią – z uwagi na bezpieczeństwo pacjentów – wiele usług medycznych niezwiązanych z COVID-19 zostało ograniczonych, chociaż nie było generalnego zamrożenia służby zdrowia.
Niższe opłaty za test na koronawirusa
Narodowy Fundusz Zdrowia obniżył z 450 do 280 złotych koszt refundacji testu na koronawirusa – informację tę potwierdził rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Nowy cennik obowiązuje od wczoraj.
Wojciech Andrusiewicz wyjaśnił, że cena badań była ustalona przez NFZ na początku epidemii, kiedy wykrywano pierwsze zakażenia i trzeba było uwzględnić ceny rynkowe. Jak dodał, obecnie inne są koszty testów, rośnie też liczba badanych próbek. Agencja Oceny Technologii Medycznych oszacowała wycenę testu, która będzie zawierała koszt zakupu testu, usługi oraz marżę. – To nie jest tak, że cena 280 złotych nie pozwoli prywatnym laboratoriom na zarabianie i płacenie większych stawek pracownikom – chociażby za pracę w godzinach nadliczbowych. To jest kwota, która uwzględnia możliwą marżę – zaznaczył rzecznik.
W ciągu niecałej doby wykonano w Polsce 11 i pół tysiąca testów. Wczoraj przebadano blisko 14 i pół tysiąca próbek.
Kolejna pomoc dla przedsiębiorców
Rząd wprowadzi nowy pakiet przepisów, które ułatwią pracę w branży budowlanej i transportowej oraz ochronią je przed skutkami pandemii koronawirusa. Zapowiedział to minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Resort jest inicjatorem wprowadzenia nowych regulacji. Zostanie między innymi uproszczony etap przygotowań do inwestycji. Chodzi przede wszystkim o zgody i pozwolenia – wskazał szef resortu infrastruktury.
Minister Andrzej Adamczyk podkreślił, że nowe regulacje powinny wyeliminować wszystkie utrudnienia, z którymi borykają się w tej chwili inwestorzy i wykonawcy inwestycji budowlanych.
Pakiet ma też pomóc branży transportowej. Minister Łukasz Schreiber zapewnił, że zyska na nim zarówno transport drogowy, jak i kolejowy. Celem nowych regulacji będzie między innymi ochrona miejsc pracy. Minister Łukasz Schreiber podkreślił, że pakiet obejmie także kolej oraz firmy świadczące usługi międzynarodowego transportu towarowego.
Dodatkowej ochrony i wsparcia domaga się między innymi branża transportowa, która jako jedna z pierwszych ucierpiała przez pandemię koronawirusa.
Koronawirus na świecie
W Rosji do 62 tysięcy 773 wzrosła liczba osób zakażonych koronawirusem. W ciągu ostatniej doby rosyjskie służby sanitarne zarejestrowały 4 tysiące 774 nowe przypadki.
Liczba zachorowań na COVID-19 na Litwie, Łotwie i w Estonii wzrosła do 3768. Szefowie rządów państwa bałtyckich podczas wideokonferencji uzgodnili zasady działań dotyczące m.in. otwierania granic.
W ciągu ostatnich 24 godzin w Hiszpanii zmarło kolejnych 440 chorych na COVID-19. To o pięciu więcej niż poprzedniej doby. Łącznie w Hiszpanii od początku epidemii zanotowano 22 157 zgonów.
W sumie w Hiszpanii zachorowały 213 024 osoby. W ciągu minionej doby przybyło ponad 4,5 tysiąca chorych. Hiszpania jest trzecim najbardziej dotkniętym epidemią krajem świata. Z powodu zakażenia koronawirusem więcej osób zmarło tylko we Włoszech i Stanach Zjednoczonych.
W Wielkiej Brytanii liczba ofiar koronawirusa wzrosła do 18 tys. 738, a w ciągu doby 616 osób zmarło – poinformowało tamtejsze ministerstwo zdrowia.
Do tej pory w Wielkiej Brytanii wykonano 583 tys. 496 testów na koronawirusa, z czego 138 tys. 078 dało pozytywny wynik.
Na Białorusi w ciągu ostatniej doby zanotowano 741 przypadków zakażenia koronawirusem. To największy dzienny przyrost zachorowań od czasu rozpoczęcia epidemii w tym kraju.
Na Białorusi ogólna liczba zakażeń koronawirusem przekroczyła 8 tysięcy. Zmarło 60 osób, a wyzdrowiało ponad 900. Od początku epidemii przeprowadzono 122 tysiące testów na obecność patogenu.
Komisja Europejska zatwierdziła kolejne programy rządowego wsparcia dla firm w czasie pandemii o wartości 7 miliardów 800 milionów euro, czyli ponad 35 miliardów złotych. Komisja poinformowała, że zaakceptowała 11 programów za pomocą których Polska chce wesprzeć gospodarkę w związku z kryzysem wywołanym koronawirusem.
Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Margrethe Vestager, odpowiedzialna za konkurencje poinformowała, że dzięki tym 11 programom Polska zapewni przedsiębiorcom i osobom samozatrudnionym wsparcie, które pozwoli im na zaspokojenie pilnych potrzeb w zakresie płynności.
Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział, że po 11 maja ma nastąpić łagodzenie obostrzeń wprowadzonych z powodu epidemii koronawirusa – podał Pałac Elizejski. Podczas wideokonferencji z burmistrzami prezydent poinformował, że znoszenie ograniczenia poruszania się ma mieć charakter ogólnokrajowy. Nie będzie rozważanego wcześniej zróżnicowania regionalnego.
Emmanuel Macron zapowiedział rozszerzenie listy osób uprawnionych do noszenia masek chirurgicznych. Noszenie maseczek niespecjalistycznych będzie wszystkim zalecane, ale ma mieć charakter nieobowiązkowy. Maski będą wymagane w środkach transportu. Będzie w nim również obowiązywał nakaz zachowania odległości od innych.
Uczniowie mogą wrócić do szkół od 11 maja na zasadzie dobrowolności.
Nie odbędą się, zaplanowane na pierwszą połowę czerwca, lekkoatletyczne mityngi Diamentowej Ligi w Eugene i Paryżu. Zawody w Stanach Zjednoczonych miały zostać rozegrane 7 czerwca, a mityng w stolicy Francji – 13. Pomiędzy tymi imprezami zaplanowano zawody w Oslo i te mają dojść do skutku, ale w zmienionej formule. Przyczyną tych decyzji jest pandemia koronawirusa.
Wartoprzeczytać
Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:
/Radio Łódź/IAR
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |