Wystawa “Dziękujemy wam skierniewiczanie”
Członkowie Stowarzyszenia Dzieci Sierot Wojennych przyjechali do Skierniewic by podziękować mieszkańcom tego miasta za pomoc w czasach okupacji. To w Skierniewicach powstał pierwszy w Polsce Internat dla Sierot Wojennych, a mieszkańcy miasta i powiatu w tych trudnych latach zaopiekowali się 1300 dziećmi.
Wiesław Domostowicz, jeden z wychowanków sierocińca: – Niech cała Polska dowie się, że Skierniewice to jedyne miasto, gdzie tyle dzieci, osób zostało uratowanych. Okres wojny jest opisany w wielu książkach, ale o historii dziecka skrzywdzonego przez wojnę napisane jest bardzo mało.
Andrzej Krysiak, znawca Skierniewic: – Nie znam w historii Polski takiego miasta, które w okresie międzywojennym miało około dwudziestu pięciu tysięcy mieszkańców, które niosło by tak ogromną pomoc dla dzieci, sierot wojennych, ale także dla starszych ludzi wywożonych w głąb Rzeszy z Warszawy. Dzięki temu udało się uratować około tysiąc trzysta dzieci, ale w sumie około dwunastu tysięcy ludzi dorosłych.
Wystawę poświęconą historii sierocińców i ich wychowanków oglądać można w Regionalnej Akademii Twórczej Przedsiębiorczości w Skierniewicach. Ekspozycje zatytułowano “Dziękujemy wam skierniewiczanie”.