Łódź szyje dla medyków. Przekazano ponad 70 tys. maseczek
Łódzcy wolontariusze przekazali szpitalom prawie 73 tys. własnoręcznie uszytych maseczek ochronnych. W przygotowaniu są kolejne, a także przyłbice ochronne, ponieważ zapotrzebowanie placówek medycznych na środki ochronne wciąż rośnie. Środki ochrony organizują i rozdają też samorządy w całym województwie.

– Szpital musi zapewnić maseczkę także pacjentom. Jak wiemy zmieniły się obostrzenia i od 16 kwietnia trzeba będzie zasłaniać usta i nos. Nasza pomoc obejmuje więc nie tylko medyków, ale i pacjentów – mówi Aneta Szymanowska, kordynatorka akcji Łódź Szyje Dla Medyków.
Wolontariusze nieustannie poszukują dobrej jakości materiałów, z których można wykonać maseczki.
– Materiały, których możemy wykonać maseczki to np. włóknina medyczna, bawełna 100% i 96 %. W większości są to maseczki tkanin, jednak bawełna w wersji dzianinowej także jest przydatna – dodaje Aneta Szymanowska.
Do tej pory najwięcej środków ochronnych w ramach akcji Łódź szyje dla medyków trafiło do CKD przy Pomorskiej oraz szpitali Rydygiera oraz Barlickiego. Informacje na temat akcji można znaleźć na profilu grupy Łódź szyje dla medyków.
Coraz więcej samorządów w regionie łódzkim rozdaje swoim mieszkańcom środki ochrony – m.in maseczki ochronne i jednorazowe rękawiczki. Tak jest m.in. w Skierniewicach i Tomaszowie Mazowieckim, Wieluniu i Kutnie.
Prezydent Skierniewic Krzysztof Jażdżyk chce, aby podczas pandemii koronawirusa wszyscy mieszkańcy mieli środki ochrony przed zakażeniem. W sumie skierniewiczanie mają dostać od urzędników 100 tys. par rękawiczek jednorazowych i 10 tys. maseczek ochronnych wielokrotnego użytku. Skierniewice liczą ponad 47 tys. mieszkańców, ale to dopiero pierwsza partia tzw. pakietów ochronnych – poinformowali urzędnicy Przy bezpiecznym rozdawaniu maseczek i rękawiczek w Skierniewicach pomagają m.in. urzędnicy magistratu, pracownicy miejskich instytucji i harcerze. W planie dystrybucji pakietów na pierwszym miejscu znaleźli się lokatorzy mieszkań komunalnych i Skierniewickiej Spółdzielni Mieszkaniowej.
W Tomaszowie Mazowieckim Urząd Miasta zamówił około 30 tys. maseczek ochronnych dla mieszkańców. Urzędnicy zapewniają, że są przygotowani, jeśli będzie potrzebnych więcej maseczek. Tomaszów Mazowiecki ma ponad 63 tys. mieszkańców.Maseczki będą dostarczane przez służby miejskie, wolontariuszy, będzie je można także odebrać w urzędzie miasta po wcześniejszym uzgodnieniu. W pierwszej kolejności maseczki będą rozdawane osobom szczególnie narażonym na zakażenie koronawirusem, czyli seniorom oraz innym osobom z tzw. grupy wysokiego ryzyka. Maseczki można zamawiać dzwoniąc lub wysyłając maila do tomaszowskiego urzędu – telefony: 605 335 693 lub 44 724 26 13; adresy mailowe: [email protected]. [email protected].
Z kolei władze Wielunia zapowiedziały, że zamówiły w lokalnych zakładach 20 tys. maseczek ochronnych. Miasto liczy ok. 23 tys. mieszkańców; ci, którzy złożyli deklarację na odbiór odpadów, dostaną środki ochrony do skrzynek pocztowych.
W Kutnie już pod koniec marca prezydent Zbigniew Burzyński zlecił lokalnym firmom uszycie maseczek wielokrotnego użytku. Władze miasta ogłosiły, że w pierwszej kolejności dostaną je seniorzy.
Są już wstępne deklaracje kilkunastu kolejnych samorządów województwa łódzkiego, których przedstawiciele także chcą rozdawać maseczki swoim mieszkańcom. (PAP)