Prawie wszystkie przychodnie w Łódzkiem pracują
W województwie łódzkim nie pracuje tylko jedna przychodnia podstawowej opieki zdrowotnej – w Kłoniszewie. W pozostałych lekarze są do dyspozycji, ale – ze względów bezpieczeństwa – kontakt jest najczęściej telefoniczny.
Zanim pójdziemy do przychodni bezwzględnie musimy zadzwonić i ustalić, czy taka wizyta jest konieczna.- Jeżeli potrzebujemy wypisania recepty z lekiem na jakąś przewleką chorobę, jesteśmy tylko przeziębieni albo potrzebujemy omówić wyniki jakichś badań i da się to zrobić telefonicznie, to wówczas lekarz zadecyduje o zrobieniu teleporady. To normalna wizyta lekarska, tylko przez telefon. Można w ten sposób uzyskać nie tylko receptę, ale też zwolnienie lekarskie -tłumaczy Anna Leder z Narodowego Funduszu Zdrowia.
Część, niezbędnych zabiegów się odbywa, ale przed wizytą w przychodni, trzeba się skontaktować. – Jeśli lekarz zdecyduje, że powinniśmy przyjść do poradni, to też zdecyduje, która godzina jest najlepsza, żeby taką wizytę przeprowadzić bezpiecznie. Powinny się też odbywać zlecone zabiegi pielęgniarskie. Jeśli ktoś potrzebuje zastrzyków, podłączenia jakiejś kroplówki, czy wymienić cewnik, to również powinno to się odbywać – wyjaśnia Leder.
Jeśli chodzi o wizyty u specjalistów, w części placówek nadal odbywają się wizyty pierwszorazowe. Zmieniły się natomiast zasady dotyczące skierowań do specjalisty.- Od 14 marca do odwołania pacjent nie ma obowiązku dostarczania do szpitala lub poradni oryginału skierowania. Takim ostatecznym dniem, kiedy musi to przynieść, jest dzień wizyty. Jeśli epidemia się skończy, a dzień wizyty jeszcze nie nastąpił, to pacjent musi w ciągu 21 dni od zakończenia epidemii donieść takie skierowanie – tłumaczy Anna Leder.
W łódzkich szpitalach Rydygiera i Jonshera wszystkie planowe zabiegi chirurgiczne, a także rehabilitacyjne są przekładane.- Wykonywane są jedynie te zabiegi i operacje, które wymagają tego ze względu na zdrowie i bezpieczeństwo życia pacjenta – mówi Adam Wieczorek, wiceprezydent Łodzi.
Działają też wybrane miejskie gabinety stomatologiczne, ale przyjmują tylko w przypadku ostrego bólu.- Nie zdziwmy się w sytuacji, kiedy chcemy wykonać drobną korektę w zakresie zębów, ponieważ mamy drobny ubytek, i nie zostaniemy przyjęci – przyznaje wiceprezydent Wieczorek.
Informację o tym, jak pracują poszczególne przychodnie w Łódzkiem, i jak się z nimi skontaktować, znajdziesz tutaj.
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |