Niedziela. 6 lipca
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty…. Wszystko to, co warto zobaczyć.
Zagrają na maszynie do szycia [koncert]
Prawykonanie Koncertu Brzezińskiego, czyli jak się pisze i szyje muzykę to kolejny punkt programu tegorocznych Kolorów Polski.
Utwór stworzony został przez Nikolę Kołodziejczyka, zdolnego jazzmana, kompozytora, aranżera i pianistę, specjalnie z okazji 650-lecia Brzezin. I właśnie tam, w XIV-wiecznym Kościele pw. Podwyższenia Świętego Krzyża, z towarzyszeniem kwartetu dętego, tria jazzowego, trąbki, puzonu i śpiewu zostanie on wykonany po raz pierwszy. Usłyszymy również maszyny do szycia Singera i dwie maszyny do pisania.
Wykorzystanie w utworze tak nietypowych instrumentów nie jest przypadkowe. Autor koncertu nawiązuje w ten sposób do historii miasta i jego krawieckiej przeszłości. Brzeziny były bowiem w okresie renesansu ważnym ośrodkiem produkcji sukna w kraju, „małym Krakowem” centralnej Polski, a w XIX wieku nazywano je „miastem krawców”, gdyż większość mieszkańców miasta trudniła się chałupniczo krawiectwem. Składająca się z trzech części kompozycja nawiązuje również do odgrywanego na trąbce hejnału Brzezin.
6 lipca (niedziela) godz. 19.00, Kościół pw. Podwyższenia Świętego Krzyża, ul. Kościuszki 48, Brzeziny, wstęp wolny
Powszechny gra do połowy lipca [teatr]
Teatr Powszechny przedłuża sezon teatralny do połowy lipca.
Na dużej scenie zobaczymy jeszcze, bijące rekordy popularności, “Szalone nożyczki” w reżyserii Marcina Sławińskiego. 4, 5 i 6 lipca widzowie znów będą mogli odwiedzić słynny salon fryzjerski.
W drugiej połowie lipca (11,12,13) Teatr Powszechny zaprasza na spektakl “Boeing, Boeing”. Sztukę wystawianą w 55 krajach zobaczymy 11, 12 i 13 lipca.
Wszystkie spektakle rozpoczynają się o godzinie 19:00 na Dużej Scenie Teatru Powszechnego przy ulicy Legionów 21.
“Pan życia i śmierci” na Polówce [film]
64 filmy w 7 lokalizacjach, czyli Letni Festiwal Filmowy “Polówka” 2014.
“Jedna broń przypada na 12 ludzi na planecie. Pytanie tylko… Jak uzbroić pozostałych 11?” To jedyne zmartwienie pana życia i śmierci. Jurij Orłow jest handlarzem bronią, który krok po kroku wspina się na “zbrojny Olimp”. Nie interesuje go komu sprzedaje, często obu stronom konfliktu. Ostatnio największe zyski czerpie współpracując z krwawymi dyktaturami w Afryce… W rozkręcaniu biznesu pomaga mu brat. Przychodzi jednak taki moment, w którym Jurij musi dokonać wyboru: rodzina (urodziwa żona i synek) albo styl życia do którego przywykł: często pełnego ryzyka i stresu, lecz również na bardzo wysokim poziomie, w otoczeniu pięknych kobiet. Wybór nie jest prosty, tym bardziej, że za każdy trzeba ponieść wysoką cenę…
Czytanki przed ekranem [warsztaty dla dzieci]
W ramach cyklu Mały Kinematograf w każdą niedzielę najmłodsi mogą wziąć udział w zajęciach edukacyjno-kulturalnych.
W sobotę, 6 lipca dzieci będą oswajać smoki. Zaplanowano spotkanie z książkami “Księżniczki i smoki” oraz “Rycerze i smoki” oraz warsztaty plastyczne “Po co dzieciom smoki?”.
Na zakończenie odbędzie się projekcja filmów animowanych: „Smocza jama” z serii „Dziwne przygody Koziołka Matołka”, „Dawno, dawno temu” z serii „Mami Fatale”, „Porwanie królewny” z serii „Baśnie i waśnie”, „Szalony zegar”.
Zajęcia rozpoczynają się o godzinie 12:00 w Muzeum Kinematografii, Plac Zwycięstwa 1.