“Młodzieńcze, tobie mówię wstań!” – wyjątkowe obchody Niedzieli Palmowej i Światowego Dnia Młodzieży
W Kościele katolickim oprócz Niedzieli Palmowej obchodzony jest dziś Światowy Dzień Młodzieży. Z powodu sytuacji epidemicznej Kościół katolicki proponuje inne formy celebrowania tego dnia.
Archidiecezja Łódzka zaproponowała młodzieży internetową akcję, która nawiązuje do orędzia papieża Franciszka. – Bardzo was prosimy, żebyście zastanowili się nad tym, co jest powodem tego, że chcecie wstać – mówi ksiądz Paweł Bogusz. – Jaką macie motywację. Bo tylko ten kto wstaje, idzie dalej. To też mówił papież Franciszek.
Archidiecezja zachęca: Przygotuj kartkę, długopis i zastanów się co Cię motywuje żeby wstać. Napisz to na kartce! Wstaję, bo (tu wpisz swój powód, dla którego wstajesz). Zrób sobie zdjęcie z kartką lub, jeśli wolisz, samej kartki, a następnie prześlij je do nas na [email protected] lub WhatsAppem na nr 609 102 827. Na Twoje zdjęcie czekamy do jutra (5 IV) do godz. 12:00. Ze zdjęć powstanie kolaż, na tle którego w niedzielę o godz. 15:00, połączymy się na Facebooku za pomocą transmisji na żywo i wspólnie pomodlimy się Koronką do Bożego Miłosierdzia. O godz. 13:30 na naszym profilu pojawi się także krótkie słowo naszego Pasterza w nawiązaniu do Ewangelii, z której zaczerpnięte jest hasło tegorocznego Światowego Dnia Młodzieży: Młodzieńcze, tobie mówię wstań! (Łk 7, 14).
Także biskup łowicki ks. Andrzej Franciszek Dziuba, ze względu na wprowadzone środki ostrożności w walce z koronawirusem i niemożność spotkania się z młodzieżą na Starym Rynku w Łowiczu, jak to miało miejsce w ubiegłych latach, pragnie spotkać się w innej formie. Nagrał przesłanie do młodzieży, które – jak wierzy – wleje w serca nadzieje i otuchę.
Biskup diecezji warszawsko-praskiej Romuald Kamiński zachęcił, aby te dni, mimo wyjątkowej sytuacji związanej z epidemią, przeżyć w klimacie zadumy i wiary. – Chcemy tę Niedzielę Palmową przeżyć wewnętrznie. Niech to będzie takie osobiste lub w gronie rodzinnym uwielbienie Pana Jezusa i uczestniczenie w tym uroczystym wjeździe do Jerozolimy. Przyznanie się do Pana Jezusa, który jest naszym Zbawicielem.
Pierwsze zapiski dotyczące Niedzieli Palmowej pochodzą z dziennika pątniczki Egerii z lat 80. IV wieku. Początkowo procesje odbywały się w Jerozolimie. Następnie rozprzestrzeniły się na całą Europę. W Polsce pojawiły się w średniowieczu. Papież Jan Paweł II w 1986 roku postanowił, że w każdą Niedzielę Palmową będzie obchodzony Światowy Dzień Młodzieży.
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |