Kongres Łódź Przyszłości w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16.
17.
18.
19.
20.
21.
22.
23.
24.
25.
26.
27.
28.
29.
30.
31.
32.
33.
34.
35.
36.
Uczestnicy wydarzenia dyskutowali o przyszłości miasta, jego rozwoju kulturalnym i gospodarczym.
Gościem honorowym kongresu był minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, który w swoim przemówieniu mówił o przyszłości Łodzi.
– Wierzę, że Łódź przyszłości będzie taka jak Polska przyszłości. Łódź i Polska już są nowoczesne, dynamiczne i przedsiębiorcze. W przyszłości mam nadzieję, że Łódź będzie wygodnym miejscem do życia, będzie przyciągała młodych ludzi, ale też będzie budowała przyszłość w oparciu o tradycję. Łódź potrzebuje wizji, ale i ciężkiej pracy, aby realizować te odważne projekty – powiedział minister Gliński.
Piotr Gliński przypomniał, że niedawno do użytku oddano obwodnicę Łodzi, co jest ważnym krokiem dla rozwoju miasta.
– Warto o tym przypominać. Łódź jest pierwszym dużym miastem w Polsce z pełnym ringiem autostradowym wokół aglomeracji miejskiej. To duży sukces, bo wcześniej projektu S14 nie było w planach, zanim nie wzięliśmy odpowiedzialności za sprawy Polski – dodał.
Piotr Gliński przekonywał też, że Łódź zasługuje powstanie w mieście Centrum Przemysłów Kreatywnych. Jego zdaniem miasto ma ku temu podstawy, chociażby dzięki Centrum Designu, czy Muzeum Książki Artystycznej, nie mówiąc już o potencjale filmowym i modowym.
W czasie kongresu dyskutowano także na temat kultury i gospodarki.
Minister Waldemar Buda o rozwoju Łodzi
O przyszłości Łodzi mówił też minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Jego zdaniem najważniejszy dla miasta jest rozwój gospodarczy. Kluczowe jest też zapewnienie pracy młodym ludziom.
– Rozwój Łodzi powinien być oparty o nowe i wysokopłatne miejsca pracy. Nie ma lepszego czynnika do przyjazdu do miasta lub pozostania w nim niż dobre warunki do pracy. Bez tego młodzi ludzie nie będą chcieli zostać w Łodzi – podkreślił minister Buda.
Minister zapewnił też, że będzie wspierał i zabiegał o inwestorów dla Łodzi.
Okolicznościowy znaczek pocztowy z okazji 600-lecia Łodzi
W czasie kongresu w ŁSSE, z okazji 600-lecia nadania Łodzi praw miejskich, zaprezentowano także specjalny okolicznościowy znaczek wydany przez Pocztę Polską. Projektantem znaczka jest Andrzej Gosik, zaś jego nakład to 7 milionów sztuk.
– Znaczek to miniaturowy pomnik historii. Na znaczku widnieje łódzki Luwr, czyli Pałac Rodziny Poznańskich – powiedział wiceprezes Poczty Polskiej Wiesław Włodek.
Poczta Polska rocznie wydaje około 60 znaczków o różnej tematyce, z tego kilka poświęconych jest jubileuszom miasta.