Powiat łowicki ucierpi w związku z ASF? Wojewoda Rau zapowiada reakcję [ZDJĘCIA]
Od czterech dni rolnicy gmin powiatu łowickiego są mocno zaniepokojeni znalezieniem się w tak zwanej żółtej strefie. Na krajowej mapie zagrożenia wirusem Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) gminy Chąśno, Kiernozia i Kocierzew Południowy objęte zostały obszarem ochronnym.
![Powiat łowicki ucierpi w związku z ASF? Wojewoda Rau zapowiada reakcję [ZDJĘCIA] 1 54948 d65b0a5aa0e1e9beaaf2fffeb838a806](/wp-content/archiwum/files/54948-d65b0a5aa0e1e9beaaf2fffeb838a806.jpg)
Powiat łowicki to jeden z trzech obszarów w województwie łódzkim – obok powiatów łódzkiego wschodniego i piotrkowskiego – nastawiony na produkcję trzody chlewnej. Według szacunków jest tu ponad 110 tysięcy trzody chlewnej. Obostrzenia związane ze znalezieniem się w żółtej strefie mocno dotykają producentów.- Chcemy sprzedać świnie, które już dorosły, ale zakłady od nas tego nie odbierają. Trzeba je karmić, ziarnka kupować, koncentraty. Na chlewni wszystko stoi, miejsce się kurczy. Mamy problem, co z tym tak naprawdę zrobić – mówią rolnicy z gminy Chąśno.
Strefa żółta została wprowadzona z uwagi na zbliżające się ogniska ASF. – 20 km stąd mamy ognisko, a strefę określa Komisja Europejska. Tutaj gdzie jesteśmy, jest dużo trzody, ponad 110 tysięcy. Bardzo ważna jest dla nas ochrona tego terenu – tłumaczy Włodzimierz Skorupski, Wojewódzki Lekarz Weterynarii.
Dzisiaj (9 sierpnia) z rolnikami z tego terenu spotkał się wojewoda łódzki Zbigniew Rau. Hodowcy trzody chlewnej domagali się wycofania strefy ochronnej z tych terenów i zwiększenia odstrzału dzików. Jak mówią – to jedyny skuteczny sposób walki z ASF. Zbigniew Rau przypominał, że odstrzał dzików jest prowadzony, zapowiadał też jego zwiększenie. -Sytuacja jest poważna, ponieważ województwo łódzkie jest trzecim największym producentem trzody chlewnej w Polsce. To, co nadchodzi z Mazowsza, wymaga natychmiastowej reakcji.Jesteśmy przygotowani na zwiększenie odstrzału sanitarnego.
Rodzaje stref w związku z ASF: żółta – obszar ochronny; czerwona – obszar objęty ograniczeniami; niebieska – obszar zagrożenia
Rolnicy mają jednak wątpliwości, czy strefa żółta nie została wprowadzona zbyt wcześnie. – Dzik znaleziony pod Wyszogrodem to jest prawie 40 km, wydaje mi się, że to dość daleko. W obecnej sytuacji trudno cokolwiek sobie planować. Jeśli tu będzie strefa czerwona albo niebieska mogą być ograniczenia sprzedaży, a nawet zablokowanie stada na jakiś okres – zauważa jeden z hodowców trzody.
Zbigniew Rau zapowiedział także, że o sytuacji na terenie powiatu łowickiego będzie rozmawiał z ministrem rolnictwa. O interwencje zwróci się także do krajowego lekarza weterynarii. -Trudno nie zgadzać się z tym, czego doświadczają ci rolnicy. Zadzwonię do Krajowego Lekarza Weterynarii z prośbą o objęcie osobistym nadzorem tej sytuacji.
Posłuchaj więcej:
Nazwa | Plik | Autor |
“Strefa żółta” w powiecie łowickim w związku z ASF | audio (m4a) audio (oga) |