Obchody 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w regionie [ZDJĘCIA]
1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie, największy zryw niepodległościowy Armii Krajowej i największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Do walki przystąpiło ok. 40 tys. powstańców. 75. rocznicę tych wydarzeń upamiętniono także w regionie łódzkim.
![Obchody 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w regionie [ZDJĘCIA] 1 54782 1d1dcf3b80a16e42c786c26a8ffc70b3](/wp-content/archiwum/files/54782-1d1dcf3b80a16e42c786c26a8ffc70b3.jpg)
Łódź
Kombatanci, lokalne władze, przedstawiciele instytucji i służb mundurowych uczcili pamięć powstańców warszawskich. Na Starym Cmentarzu w Łodzi przy grobie generała Franciszka Edwarda Pfeiffera “Radwana” około stu osób wysłuchało dźwięku syren, złożyło kwiaty i zapaliło znicze. – Tonie była tylko odwaga, to była także świadomość, że w pewnym momencie trzeba chwycić za broń i walczyć z wieloletnim okupantem. Nigdy nie śmiałbym zapytać powstańców warszawskich, czy to miało sens – mówił podczas uroczystości dr Dariusz Rogut, dyrektor łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
W łódzkich uroczystościach wziął udział między innymi Jan Małolepszy, który jako 12-latek był łącznikiem w Powstaniu Warszawskim. – Wolność odzyskałem, ale młodości nie odzyskałem. Moje wezwanie jest takie: starajcie się być zawsze tacy, jaki ci sprzed 75 lat – mówił.
W sumie na Starym Cmentarzu w Łodzi było kilkoro powstańców.
Posłuchaj i dowiedz się więcej:
Nazwa | Plik | Autor |
Obchody 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Łodzi | audio (m4a) audio (oga) | |
Bełchatowianie o powstańczym zrywie | audio (m4a) audio (oga) | |
Godzina “W” w Sieradzu | audio (m4a) audio (oga) | |
Ognisko patriotyzmu w Wieruszowie | audio (m4a) audio (oga) |
Bełchatów
O godzinie W w Bełchatowie przypomniało minutowe wycie syren. Przy pomniku Pamięci Bełchatowian zebrali się mieszkańcy, wśród nich także parlamentarzyści, przedstawiciele władz miasta i samorządowcy. Przynieśli kwiaty. Wiele osób podkreślało, że każda rocznica Powstania Warszawskiego powinna skłaniać do myślenia. – Dopóki jesteśmy to pamiętamy, ale jak nas zabraknie, to ktoś musi nas później zastąpić. Dlatego trzeba przekazywać tę pamięć młodszym pokoleniom – mówili uczestnicy uroczystości.
Powstaniec warszawski Janusz Pilchowski pseudonim Lisek ze Zgrupowania Leśnik, w chwili wybuchu powstania miał 15 lat. Był pewien, że gdyby dziś zaszła taka konieczność jak wtedy, młodzi, by nie zawiedli. – Czasy się zmieniły, ale młode pokolenie zrobiłoby to, co my zrobiliśmy.
Wartę honorową przy pomniku Pamięci Bełchatowian pełnili harcerze.
Piotrków Trybunalski
Rocznicowe uroczystości odbyły sięna Placu Kościuszki. Przy pomniku Grobie Nieznanego Żołnierza mieszkańcy składali kwiaty i zapalali znicze.Z Placu Kościuszki wyruszył też Marsz Pamięci Powstania Warszawskiego. Jego uczestnicy przeszli na piotrkowskie nekropolie, gdzie odwiedzali groby powstańców warszawskich.
Sieradz
W Sieradzu pamięć o powstańcach warszawskich uczczono przed pomnikiem poświęconym Niezwyciężonemu Miastu Warszawa. Przemówienie wygłosił prezydent miasta Paweł Osiewała. List od uczestniczki powstania, zamieszkałej w Sieradzu Haliny Kolińskiej, przeczytał przewodniczący rady miasta Mirosław Antoni Owczarek. Po złożeniu kwiatów odbył się koncert miejscowej kapeli Pożarniki.
Później w gmachu starostwa powiatowego zorganizowano prelekcje, wygłoszone przez harcerzy, lokalnych historyków i pracowników łódzkiegooddziału IPN.
Posłuchaj i dowiedz się więcej:
Wieruszów
W Wieruszowie z okazji obchodów 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego mieszkańcy spotkali się na rynku, aby wspólnie śpiewać utwory patriotyczne. Ogniska patriotyzmu organizowane są od kilku lat wokół ważnychdat dla polskiej historii, między innymi 3 maja i 11 listopada.
Posłuchaj i dowiedz się więcej:
Centralne uroczystości w Warszawie
W 75. rocznicę wybuchu Powstania warszawskiego na stołecznym Cmentarzu Wojskowym na Powązkach uczczono pamięć powstańców warszawskich. W uroczystościach przy pomniku Gloria Victis udział wzięli między innymi prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, przedstawiciele Sejmu i Senatu, władze Warszawy, powstańcy, weteraniII wojny światowej i mieszkańcy Warszawy.
Punktualnie o 17.00 zawyły syreny. Zgromadzeni stali na baczność, a po minucie ciszy odegrano Mazurek Dąbrowskiego i hejnał warszawski.Modlitwę w intencji poległych powstańców odmówił biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. – Stojąc w zadumie przy pomniku Gloria Victis obejmujemy pamięcią, miłością i modlitwą poległych i zmarłych uczestników wolnościowego zrywu. Oddajemy cześć zwyciężonym, lecz niepokonanym. Jesteście dla nas wzorem do naśladowania. Wasz heroiczny czyn utwierdza nas w przekonaniu, że naród, który był do tego zdolny, może być pewny, że nigdy nie zginie – mówił biskup Józef Guzdek.
Poległych w Powstaniu uczczono salwą honorową. Gdy wieńce składali powstańcy, zgromadzeni warszawiacy witali ich oklaskami.
Po uroczystości na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach zebrani udają się w kolejne miejsca pamięci, między innymi na Cmentarz Powstańców Warszawy na Woli, a o 21.00 na usypany z gruzów Warszawy Kopiec Powstania Warszawskiego, gdzie zapłonie ognisko pamięci.
Ogień będzie płonął 63 dni, do 2 października, czyli do rocznicy kapitulacji powstania.
Zobacz więcej zdjęć z uroczystości na Starym Cmentarzu przy ulicy Ogrodowej w Łodzi
Kamila Litman, Monika Gosławska, Krzysztof Tubilewicz,Informacyjna Agencja Radiowa
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |