Wiceminister W. Buda: Poprzednia koalicja wyprzedała firmy produkujące leki
W czasie pierwszej kadencji rządów poprzedniej koalicji, wyprzedano 14 z 18 krajowych podmiotów produkujących leki – poinformował poseł PiS oraz pełnomocnik rządu ds. partnerstwa publiczno-prywatnego Waldemar Buda. W ten sposób odniósł się do apelu opozycji o usprawnienie dystrybucji leków.
Klub Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska zaapelował dziś do rządzących o usprawnienie dystrybucji leków do aptek, w związku z ostatnimi ich niedoborami. WiceministerWaldemar Buda podkreślił, że ograniczone możliwości produkcji leków w kraju, bez konieczności ich importowania, są właśnie związane z polityką Platformy Obywatelskiej w okresie ich rządów, kiedy podczas pierwszej kadencji wyprzedano 14 z 18 krajowych podmiotów produkujących leki. – Chodzi o zakłady podległe ówczesnemu ministrowi skarbu państwa – dodaje wiceminister Buda. Wedługniego za poprzednich rządów nielegalnie wywożono za granicę ponad połowę eksportowanych wówczas z kraju leków.Podkreślał, że obecnie rząd robi wszystko, aby sytuację naprawić.
Waldemar Buda mówi, że politycy PO najpierw sami pozbawili państwo narzędzi do wpływania w jakikolwiek sposób na dostępność leków i tego, żeby państwo mogło zapewniać obywatelom bezpieczeństwo zdrowotne. Waldemar Buda zaapelował o to, żeby – nie straszyć Polaków i nie wzbudzać paniki.
Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował dziś, że w aptekach są dostępne zamienniki brakujących leków. Zapewnił, że wszystkie substancje czynne są w Polsce dostępne w związku z tym, jeśli w aptece nie ma produktu konkretnej firmy można poprosić o zamiennik.
Minister zdrowia zaapelował o przekazywanie jedynie rzetelnych informacji w sprawie dostępności leków. Dodał, że w wyniku rozpowszechniania nieprawdziwych informacji w tej sprawie wzrosła ostatnio sprzedaż leków, w tym produktu na tarczycę – o 50 procent.
W Ministerstwie Zdrowia działa infolinia, gdzie można dowiedzieć się o dostępności leków. W wykazie produktów zagrożonych brakiem dostępności opublikowanym przez Ministerstwo Zdrowia znalazły się 324 produkty. W ubiegłym tygodniu Naczelna Izba Aptekarska informowała, że niedostępnych dla pacjentów było prawie 500 leków stosowanych między innymi w chorobach tarczycy, cukrzycy, nadciśnieniu oraz astmie.
IAR
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |