Polski rząd stawia na szybki rozwój partnerstwa publiczno-prywatnego
Ma to być jeden ze sposobów na finansowanie przyszłych inwestycji szczególnie na poziomie samorządów. Nowy pełnomocnik rządu do spraw partnerstwa publiczno-prywatnego wiceminister rozwoju Waldemar Buda, powiedział dzisiaj (24 lipca) w Radiu Łódź, że partnerstwo ma być dla władz lokalnych alternatywnym systemem finansowania przedsięwzięć gospodarczych.
– Dzisiaj jest wiele potrzeb w wielu miastach. Jak ktoś zapyta, to oczywiście zawsze można było robić więcej i mieszkańcy oczekują większej ilości inwestycji. Oczywistym jest, że nie na wszystkie inwestycje są zapewnione środki czy to europejskie czy własne. Trzeba to jakoś dzielić i wskazywanie na inne drogi możliwości finansowania niektórych inwestycji przez samorządy jest wręcz oczekiwane – powiedział Waldemar Buda.
W tej chwili najwięcej wniosków na realizację inwestycji w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego dotyczy przede wszystkim budowy parkingów wielopoziomowych, mieszkań komunalnych i oczyszczalni ścieków. Jak wyjaśnił wiceminister Buda, rząd chce dla tych realizacji przygotować modelowe systemy rozwiązań, aby odciążyć samorządy i zachęcić do współpracy prywatny biznes.
Działania Ministerstwa Inwestycji Rozwoju mają doprowadzić do tego, że do końca 2020 roku zostanie zawartych 100 nowych umów w ramach partnerstwa, a wartość inwestycji realizowanych w tej formule wyniesie co najmniej pięć proc. nakładów inwestycyjnych w sektorze publicznym.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |