Darmowy pomiar cukru i zdrowa dieta od NFZ w ramach Światowego Dnia Walki z Cukrzycą
W Europie cukrzycę ma 60 mln osób. W Polsce choruje na nią 2,2 mln osób, a ponad 500 tys. nie jest tego świadoma. Wciąż brakuje wiedzy, jak unikać ryzyka zachorowania i jak żyć z tą chorobą. Dlatego 27 czerwca w Światowym Dniu Walki z Cukrzycą, Narodowy Fundusz Zdrowia organizuje Dzień Otwarty. Odwiedzający oddziały Funduszu bezpłatnie zmierzą cukier we krwi, poznają przepisy na zdrową dietę, skonsultują się z diabetologiem i dietetykiem, a przyszłe mamy poznają sposoby na radzenie sobie z cukrzycą ciążową.
Podczas Światowego Dnia Walki z Cukrzycą (27 czerwca) Narodowy Fundusz Zdrowia organizuje Dzień Otwarty. Oddziały Wojewódzkie Funduszu zaoferują bezpłatne: pomiary cukru we krwi, specjalistyczne porady dietetyczne i diabetologiczne oraz zdrową dietę DASH z portalu diety.nfz.gov.pl. Przyszłe mamy dowiedzą się, jak korzystać z aplikacji mobilnej Sweet Pregna od NFZ, która wspiera kobiety z cukrzycą ciążową.
Łódzki NFZ zaprasza od godz. 9:00 do 14:00 na salę obsługi przy ul. Kopcińskiego 56. Pacjenci będą mogli: zmierzyć poziom cukru, ciśnienie krwi, porozmawiać z edukatorami z Fundacji Diabeciaki o profilaktyce cukrzycy typu II. Fundacja Misja Medyczna będzie promowała bezpłatną poradnię dietetyczną dla dzieci i młodzieży z nadwagą, którą prowadzi; dietetyk Fundacji zważy chętnych i udzieli konsultacji. Amazonki ze Stowarzyszenia Amazonki Łódź Centrum nauczą samobadania piersi.
Ponadto będzie można założyć profil zaufany i zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta (IKP), wyrobić kartę EKUZ, uzyskać informacje o bezpłatnym leczeniu i leczeniu sanatoryjnym, otrzymać próbną, tygodniową dietę DASH z serwisu diety.nfz.gov.pl i potwierdzić zlecenie na wyroby medyczne.
NFZ i Główny Urząd Statystyczny w raporcie “Cukier, otyłość – konsekwencje” zwracają uwagę, że otyłość znacznie zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Aż 65 proc. przypadków tej choroby wiąże się właśnie z nadwagą. Z raportu wynika, że do wzrostu masy ciała w dużym stopniu przyczynia się nadmierne picie – głównie latem – kolorowych, gazowanych napojów, w których cukier jest dominującym składnikiem. U osób, które przynajmniej dwa razy dziennie sięgały po taki napój o 26 proc. rosło ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. -Nadmierne spożywanie cukru, otyłość i związane z tym konsekwencje zdrowotne mogą oznaczać dla przeciętnego Polaka skrócenie życia średnio o 15 lat. Około 1,4 tys. zgonów rocznie wynika z konsekwencji nadmiernego spożycia napojów słodzonych cukrem – ostrzega dr Adam Niedzielski, zastępca prezesa NFZ ds. operacyjnych.
W 2018 r. na leczenie cukrzycy NFZ przeznaczył ponad 1,5 mld zł. Niemal 90 proc. kosztów stanowiła refundacja leków, insuliny i pasków cukrzycowych. Według szacunków Funduszu, w 2025 r. aż o blisko 35 proc. wzrośnie liczba chorych na cukrzycę i nadciśnienie tętnicze. Wydatki na leczenie chorób związanych z otyłością mogą być wyższe nawet o 1 mld zł w porównaniu z 2017 r.
Informacja prasowa NFZ
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |