Oficjalne otwarcie piotrkowskiej Mediateki
Mediateka to miejsce nie tylko nowoczesne i przyjazne czytelnikom. Według Krzysztofa Chojniaka, prezydenta Piotrkowa Trybunalskiego, będzie to również obiekt do spotkań i budowania więzi pokoleniowych.
Uroczyste otwarcie Mediateki 800-lecia odbyło się w piątkowe (14 czerwca) południe w Piotrkowie Trybunalskim. Prezydent miasta Krzysztof Chojniak mówił w porannej rozmowie Radia Łódź, że Mediateka będzie czymś więcej niż tylko nowoczesną i przyjazną czytelnikom biblioteką.- To również miejsce związane ze swoistym centrum nauki, techniki, kultury, edukacji. To wreszcie miejsce spotkań, integracji, budowania i odbudowywania więzi oraz relacji pokoleniowych i międzypokoleniowych.
Prezydent Chojniak zapewniał również, że Mediateka – z uwagi na swoje atrakcyjne położenie na podzamczu – będzie niewątpliwie atrakcją turystyczną Piotrkowa. Wygląd budynku chwaliła wiceminister Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako priorytet traktuje rozwój czytelnictwa w Polsce. Bardzo cieszę się, że właśnie ten obiekt – tak piękny również pod względem architektonicznym – będzie służył rozwojowi kultury – przyznała Magdalena Gawin, która jednocześnie dokonała pierwszego wypożyczenia.
Piotrkowska Mediateka to nowoczesna biblioteka z aulą konferencyjną, pracownią gier komputerowych, kącikiem dla dzieci i częścią naukowo techniczną.- Jest przestronnie, fajnie, sympatycznie. To piękny obiekt. Dzieci, dorośli, seniorzy mogą tu przyjść i fajnie spędzić czas – mówili na otwarciu piotrkowianie.
Inwestycja kosztowała ponad 35 mln zł, a część środków na jej wyposażenie przekazało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mediateka mieści się przy ulicy Marii Curie-Skłodowskiej.
Posłuchaj:
Nazwa | Plik | Autor |
Otwarcie Mediateki w Piotrkowie Trybunalskim | audio (m4a) audio (oga) | |
Ostatnie książki przenoszone do Mediateki | audio (m4a) audio (oga) |
Dawna piotrkowska biblioteka w budynkach starej synagogi przeszła do historii. Mieszkańcy miasta stanęli obok siebie, by przeprowadzić ostatnich 800 książek ze starej biblioteki do nowej. Podawali je sobie kolejno, wspominając dawną książnicę. Niektórzy nie kryli wzruszenia, np.jedna z pracownic starej biblioteki Halina Braun.
Przeniesiono 800 książek, ponieważ nowa siedziba nazywa się Mediateką 800-lecia, na cześć niedawno obchodzonego jubileuszu miasta.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |