Maciej Zalewski | Radio Łódź
W województwie łódzkim brakuje wody. Najdotkliwiej w ostatnich dniach odczuli to mieszkańcy Skierniewic. O przyczynach suszy w regionie ekohydrologiem z Polskiej Akademii Nauk prof. Maciejem Zalewskim rozmawiał Maciej Trojanowski.

Żeby uniknąć konsekwencji suszy trzeba podejmować nie tylko działania długofalowe, ale też doraźne, które każdy mieszkaniec może podjąć od razu przekonuje ekohydrolog. Przede wszystkim trzeba zdać sobie sprawę, że klimat będzie się ocieplać, ale to od ludzi zależy w jakim tempie. Dlatego trzeba zacząć od oszczędzania wody, które wcale nie jest bez znaczenia.
– Większość procesów ekologicznych ma podobną charakterystykę do procesów ekonomicznych. Jeżeli jesteśmy na minusie np. 2 procent, to w długofalowym okresie to prowadzi do dramatów, a 2 procent na plus to pozytywny rozwój i postęp. Musimy przyjąć takie myślenie o procesach ekologicznych. Każde nasze działanie będzie więc miało ogromne znaczenie – mówi prof. Zalewski.
Potrzebna jest również zmiana myślenia dotycząca przestrzeni – szczególnie w kontekście drzew, których brakuje zwłaszcza na północy województwa łódzkiego brakuje. Region łódzki jest przez to jednym z najbardziej zagrożonym pustynnieniem.
– Polska centralna to obszar zagrożenia suszą. Mamy tam najmniejszą lesistość w Polsce – dodaje gość Radia Łódź.
Z brakami wody związanymi z suszą od weekendu borykają się Skierniewice. Poprawę sytuacji może przynieść deszcz. Niestety synoptycy na ten tydzień przewidują falę upałów.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |