Radni apelują w sprawie przepisów dotyczących błędów medycznych
Łódzcy radni zaapelowali do parlamentarzystów o niezmienianie przepisów dotyczących nieumyślnego spowodowania śmierci przez lekarzy. Chodzi o błędy medyczne, za które, według projektu nowelizacji kodeksu karnego, grozić ma od roku do nawet 10 lat więzienia.

Zdaniem pomysłodawcy apelu radnego, a jednocześnie prawnika Sebastiana Bohuszewicza, taka zmiana spowoduje, że lekarze nie będą chcieli podejmować się ryzykownych, ale potrzebnych zabiegów. W konsekwencji nie będą chcieli pracować w trudnych specjalizacjach. – Do tej pory zagrożenie karą pozbawienia wolności było liczone w miesiącach. Taka zmiana spowoduje, że w przypadku błędu medycznego, lekarz, który będzie pociągnięty do odpowiedzialności, nie mógłby uzyskać w większości przypadków warunkowego zawieszenia kary. Innymi słowy specjalista, który podjął się skomplikowanej operacji mógłby być skazany z tego paragrafu na bezwzględną karę pozbawienia wolności – dodaje Bohuszewicz.
To z kolei spowoduje, że lekarzy będzie mniej choćby w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych, gdzie już ich brakuje. Apel łódzcy radni przyjęli większością głosów koalicji, a radni PiS wstrzymali się od głosu. Jak przekonuje radny Bartłomiej Dyba-Bojarski, przede wszystkim dlatego, że zmiany w prawie karnym nie są kompetencją samorządu. – Rada Miasta nie powinna zajmować się rzeczami, które nie dotyczą samorządu terytorialnego. Tutaj to apel o zmianę pewnego zapisu w polityce karnej, za którą odpowiada Sejm – mówi radny PiS.
Nowelizacja kodeksu karnego jest teraz w Senacie. Z nieoficjalnych informacji wynika jednak, że zapis dotyczący błędów lekarskich może zostać złagodzony.
Uchwałastanowisko – apel Rady Miejskiej w Łodzi w sprawie zmian w Kodeksie karnym dotyczących błędów medycznych:
UCHWAŁA NR .
RADY MIEJSKIEJ W ŁODZI
z dnia 05 czerwca 2019r.
stanowisko – apel Rady Miejskiej w Łodzi
w sprawie zmian w Kodeksie karnym dotyczących błędów medycznych
Na podstawie 17 Regulaminu Pracy Rady Miejskiej w Łodzi, stanowiącego załącznik nr 7 do Statutu Miasta Łodzi (Dz. Urz. Woj. Łódzkiego z 2009 r. nr 347, poz. 2860, z 2014 r. poz. 3718 oraz z 2018 r. poz. 6904), Rada Miejska w Łodzi
uchwala, co następuje:
1. Rada Miejska w Łodzi zwraca się w wnioskiem do posłów na Sejm RP, o wprowadzenie w toku prac legislacyjnych prowadzonych nad projektem ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw druk numer 3451, poprawek w zakresie art. 69 1 Kodeksu karnego lub w zakresie art. 155 Kodeksu karnego, poprzez wprowadzenie możliwości zawieszenia wykonania kary pozbawienia wolności orzeczonej w wymiarze większym niż rok, lub poprzez obniżenie dolnej granicy zagrożenia karą za czyn określony w art. 155 poniżej 1 roku, w przypadku, gdy czyn dotyczy błędu medycznego spowodowanego przez lekarza, z uwagi na nasilające się obawy środowiska medycznego, że ze względu na duże ryzyko popełnienia błędu medycznego, mogą pojawić się problemy z zapewnieniem obsady lekarskiej dla Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych lub oddziałom zabiegowym.
2. Zobowiązuje się Przewodniczącego Rady Miejskiej w Łodzi do przekazania niniejszej uchwały Marszałkowi Sejmu, Ministrowi Sprawiedliwości-Prokuratorowi Generalnemu oraz Ministrowi Zdrowia.
3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Przewodniczący
Rady Miejskiej w Łodzi
Marcin GOŁASZEWSKI
Projektodawca:
Sebastian Bohuszewicz
Radny Rady Miejskiej w Łodzi
UZASADNIENIE
Rada Miejska w Łodzi przedmiotową uchwałą wyraża zaniepokojenie prowadzonymi zmianami legislacyjnymi w zakresie nowelizacji art. 155 Kodeksu karnego. O ile Rada Miejska w Łodzi nie wypowiada się w zakresie zasadności prowadzonych zmian legislacyjnych w zakresie polityki karnej o charakterze generalnym, o tyle należy zwrócić uwagę na implikacje jakie wynikają z tych zmian w zakresie funkcjonowania podmiotów leczniczych.
Projektowane brzmienie art. 155 k.k., przy niezmienionej redakcji art. 69 k.k., będzie skutkowało tym, że wykonywanie zawodu lekarza pracującego na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym lub wykonującego specjalizację zabiegową, stanie się niezwykle trudnym i ryzykownym przedsięwzięciem. Popełnienie bowiem każdego błędu medycznego, którego następstwem będzie zgon, w projektowanym stanie prawnym będzie skutkowało koniecznością wymierzenia lekarzowi przynajmniej kary pozbawienia wolności w wymiarze nie mniejszym niż 1 rok. Przy niezmienionej redakcji art. 69 będzie to oznaczało brak możliwości warunkowego jej zawieszenia.
Powyższa sytuacja oznacza, że ze względu na ryzyko odpowiedzialności karnej lekarze nie będą się zatrudniać lub dyżurować na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych lub wykonywać trudnych i skomplikowanych zabiegów, w których ryzyko powikłań jest największe. W tych obszarach już występuje trudna sytuacja, dyrektorom i prezesom szpitali coraz trudniej jest bowiem zapewnić właściwą obsadę SOR, właśnie ze względu na obawy lekarzy dotyczące możliwości popełnienia błędu. Przedmiotowe obawy dotyczą także jednostek, dla których podmiotem tworzącym lub właścicielem jest Miasto Łódź.
Stwarza to ryzyko wystąpienia realnego zagrożenia dla pacjenta i braku możliwości udzielenia mu prawidłowej i fachowej pomocy, stąd koniecznym jest podjęcie takich działań, które to ryzyko ograniczą.
Łódź, dnia 05 czerwca 2019 r.
Sebastian Bohuszewicz
Radny Rady Miejskiej w Łodzi
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |