Wybory 4 czerwca w dokumentach IPN [ZDJĘCIA]
Instytut Pamięci Narodowej w Łodzi, prezentuje dokumenty pokazujące działania służby bezpieczeństwa w trakcie kampanii wyborczej w 1989 roku. Ich celem było w głównej mierze zdyskredytowanie strony opozycyjnej.
W IPN można obejrzeć dokumenty sprawy okryptonim “Senator”. Jak wyjaśniaRobert Rabiega z łódzkiego oddziału IPN, jest to sprawa operacyjna, prowadzona przez sieradzką służbę bezpieczeństwa. Miała na celu zabezpieczenie kampanii wyborczej i wyborów do sejmu kontraktowego oraz do senatu w czerwcu 89 roku. – W ramach tej sprawy, Służba Bezpieczeństwa prowadziła szereg działań operacyjnych. One w swoich głównych zamierzeniach miały zabezpieczyć przebieg kampanii wyborczej oraz wyborów, ale tak naprawdę jednym z podstawowych celów służb było przeciwdziałanie kampanii wyborczejze strony działaczy i kandydatów opozycji – dodajeRabiega.
Służba bezpieczeństwa miała wspierać kandydatów strony partyjno-rządowej. Wśród dokumentów można zobaczyć listę 20. pytań przygotowaną w ministerstwie bezpieczeństwa, które należało zadawać kandydatom opozycji.Miały ich zdyskredytować i ośmieszyć. Te szeroko zakrojone działania, nie przyniosłyoczekiwanych efektów.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |