Oszustwo na BLIKA
Dosyć często słyszymy o wyłudzeniach metodą “na wnuczka” czy “na policjanta”. Ostatnio jednak niechlubne rekordy bije oszustwo innego typu.
Na czym polega oszustwo naBLIKA – opowiada oszukany zgierzanin Rafał Woźniak. – Kliknąłem w jakiś link na Facebooku, że porwali dziewczynę. Byłem trochę ciekaw tej wiadomości, a teraz już zacząłem być podejrzliwy, bojak kliknąłem w ten link, to przekierowało mnie na stronę biura podróży, czylipraktycznie niedotarłem do tej wiadomości o porwaniu i wyszedłem z tej strony. Może dlatego, że nie mam na komputerze dobregoprogramu antywirusowego. Później okazało się, że ponad setka znajomych dostała ode mnie informację i prośbę o pieniądze – opowiada pan Rafał.
W sytuacjach, gdy któryś z naszych znajomych – poprzez media społecznościowe – prosi nas o pieniądze, powinniśmy niezwłocznie do niego zadzwonić i sprawdzić wiarygodność tej korespondencji – mówi podkomisarz Magdalena Nowacka – z komendy powiatowej policji w Zgierzu. – Ta metoda oszustwa polega na tym, że przestępcy uzyskują dostęp do kont potencjalnych pokrzywdzonych do różnego rodzaju komunikatorów internetowych. Poznają listę znajomych i do tych znajomych wysyłają prośbę o zapomogę finansową, przekonując, że npzepsuł się samochód, konto jest zablokowane, a pieniądze są niezbędne. Jedyny sposób, to natychmiastowy telefon do znajomego, aby potwierdzić tę sytuację. Jeśli to nie jest prawda, konieczny jest pilny kontakt z policją.- informuje Nowacka.
Osoby, których konta zostały wykorzystane do prób wyłudzenia pieniędzy, powinny zastosować podwójne uwierzytelnienie, np. poprzez wysłanie sms-a przy logowaniu na strony mediów społecznościowych.
Posłuchaj i dowiedz się więcej
Nazwa | Plik | Autor |
Oszustwo na BLIKA | audio (m4a) audio (oga) |
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |