Od północy trwa cisza wyborcza przed wyborami do Europarlamentu
Od północy w całej Polsce obowiązuje cisza wyborcza. W niedzielę (26 maja) odbędą się wybory, w których Polacy wybiorą 52 posłów do Parlamentu Europejskiego. Lokale wyborcze będą czynne od godziny 7.00.
Jeśli żadna z obwodowych komisji wyborczych nie przedłuży głosowania, cisza wyborcza zakończy się o godz. 21.
To czas, w którym zakazuje się prowadzenia agitacji wyborczej, w tym zwoływania zgromadzeń, organizowania pochodów i manifestacji, wygłaszania przemówień, rozpowszechniania materiałów wyborczych – nie można wieszać plakatów wyborczych, nie można ich także zrywać. Agitować nie wolno także w internecie.
Za złamanie zakazu agitacji w czasie ciszy wyborczej grozi grzywna. Najwyższa może wynosić od 500 tys. zł do 1 mln zł. Grozi za publikację sondaży w czasie ciszy wyborczej, zarówno tych, dotyczących przewidywanych zachowań wyborców, wyników wyborów, jak i sondaży prowadzonych w dniu głosowania. Można natomiast zachęcać do pójścia do urn wyborczych.
PKW zaznacza jednocześnie, że tylko organy ścigania i sądy mogą zadecydować o tym, czy coś stanowi złamanie zakazu agitacji wyborczej. Wyborca, który uzna, że naruszono ciszę wyborczą, powinien to zgłosić bezpośrednio policji lub do prokuratury.
Uprawnionych do głosowania jest prawie 30 mln osób. W wyborach startuje 866 kandydatów.
opr. na podst. IAR/PAP
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |