Tereny wokół jezior Bugaj zyskają nowy blask
W Piotrkowie Trybunalskim zakończyły się konsultacje społeczne poświęcone przyszłości zbiornika Bugaj i terenów znajdujących się wokół niego. Wszystkich uwag piotrkowian, reprezentujących różne grupy społeczne, wysłuchali przedstawiciele firmy, która na zlecenie miasta zajmie się przygotowaniem projektu dla tego miejsca.

Mieszkańcy od dawna mówili, że trzeba zadbać o jezioro Bugaj i jego okolice. To miejsce urokliwe, ale zapomniane. W mieście nie ma odkrytej pływalni. Alternatywą jest miejskie kąpielisko “Słoneczko”, o którym mieszkańcy nie mają najlepszego zdania. – Latem nie ma gdzie pojechać, bo “Słoneczko” nie spełnia oczekiwań mieszkańców – powiedział jeden z mieszkańców Piotrkowa.
“Słoneczko” znajduje się w pobliżu jeziora Bugaj. Sam zbiornik też pozostawia wiele do życzenia. Podobnie jak okolice, które mogłyby posłużyć np. za tereny rekreacyjne. To ma się zmienić. Właśnie zakończyły się konsultacje społeczne. Wstępnie projekt zakłada zapewnienie funkcji rekreacyjnej z punktami gastronomicznymi, stanowiskami do grillowania, stanowiskami dla wędkarzy, częścią edukacyjną i ścieżką rowerową.- Projektowanie z udziałem mieszkańców wydaje się bardzo ważne.Zdobyliśmy bardzo dużo wiedzy. To informacje, których nie mielibyśmy szans uzyskać bez kontaktu z mieszkańcami.Zależy nam na tym, aby ten teren był zaprojektowany tak, jak mieszkańcy tego oczekują. Musimy też bardzo dobrze znać lokalne uwarunkowania. Dowiedzieliśmy się, jak funkcjonuje świat przyrodniczy, jakie są przyzwyczajenia, potrzeby, zwyczaje użytkowników obszaru. Ta koncepcja powinna być bardzo dobra. Oprócz tego mamy wiedzę, która wynika oczywiście z dokumentów, wytycznych instytucjonalnych. Najważniejsze jest natomiast to, jak teren funkcjonuje i jak może być ulepszony – i to mogą powiedzieć nam tylko mieszkańcy – wyjaśniła Małgorzata Grodzicka-Kowalczyk z Pheno Horizon.
W spotkaniu brali udział przedstawiciele różnych grup społecznych. Obok mieszkańców, byli także wędkarze. Wśród zgłaszających uwagi był ichtiolog z piotrkowskiego okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego Aleksander Góralczyk. Mówił m.in., że zbiornik ogranicza działalność wielbicieli wędkowania, bo jest zarośnięty. – Najważniejszym zadaniem jest zabezpieczenie interesów wędkarzy, bo to jest dość duża społeczność. Ponieważ można uznać, że jest to zbiornik miejski, to użyteczność pod względem tej formy rekreacji czy sportu, jest w zasadzie mocno ograniczona. Bugaj mógłby mieć prawie reprezentacyjną funkcję dla okręgu piotrkowskiego, bo siedziba mieści się w Piotrkowie. W wielu dyscyplinach wędkarskich jesteśmy organizatorami mistrzostw Polski, a możemy też organizować zawody wyższej rangi. Do tego potrzebne są wyjątkowe warunki – dostosowanie akwenu do tego celu – dodał Góralczyk.
Mieszkańcy chcą podziału na strefy – w części wschodniej, gdzie znajduje się osiedle domów jednorodzinnych byłaby strefa spokoju, w części zachodniej głośniejsza – rozrywkowa. Ostateczną wersję koncepcji piotrkowianie poznają w lipcu.
Posłuchaj i dowiedz się więcej:
Nazwa | Plik | Autor |
Konsultacje ws. jeziora Bugaj | audio (m4a) audio (oga) |
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z PIOTRKOWA TRYBUNALSKIEGO |