Szabat w Łodzi. Śladami rabina Majzla i łódzkich chasydów
Podstawy judaizmu, zasady kuchni koszernej, spacer z rabinem czy muzyczna Hawdala, czyli ceremonia pożegnania Szabatu – Gmina Wyznaniowa Żydowska w Łodzi przez cały weekend zachęca do wspólnego odkrywania tajników swojej religii i kultury.
Obchody “Szabatu w Łodzi” zorganizowano z okazji 107. rocznicy śmierci Eljahu Chaima Majzla, który był naczelnym rabinem Łodzi w latach 1874-1912. Spotkania były okazją do przypomnienia dorobku rabina.
Majzel był najdłużej pełniącym swoją funkcję rabinem w Łodzi. Za jego czasów nastąpiła rozbudowa gminnych synagog i znaczny rozwój szkolnictwa żydowskiego. Mimo wielu zasług, łodzianie niewiele o nim wiedzą.- Na terenie nekropolii zostanie uroczyście odsłonięta odnowiona macewa rabina Majzla. Z okazji odnowienia macewy można odnowić też pamięć o nim, bo była to bardzo ważna postać w historii gminy i w historii judaizmu – powiedziała współpracująca z łódzką gminą Dagna Kidoń.
Otwarcie łódzkiej gminy żydowskiej na lokalną społeczność ma też na celu przełamanie schematycznego myślenia o kulturze żydowskiej, często ograniczonego do tragicznej historii Holocaustu. – Judaizm jest czymś więcej, to wielka nie tyko religia, ale filozofia, sposób myślenia. Myślę, że tego typu inicjatywy otwarte dla wszystkich mogą pokazać, co się w tym tak naprawdę kryje i o co w tym chodzi, żeby nie postrzegać Żyda tylko jako tego w wielkiej czapie z pejsami – dodała Kidoń.
“Szabat w Łodzi” zakończy uroczyste odsłonięcie macewy rabina Majzla, które zaplanowano w niedzielę (19 maja) w południe na Cmentarzu Żydowskim przy ul. Brackiej.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |