Ławeczka Tuwima od 20 lat zdobi ulicę Piotrkowską
Pomnik Juliana Tuwima siedzącego na spiżowej ławce pojawił się w 1999 roku. Od tamtej pory, adres Piotrkowska 104 stał się jednym z częściej odwiedzanych w Łodzi.

Ławeczkę, na której zasiada poetaz tomikiem “Kwiatów polskich” ustawionoprzed dawnym pałacem fabrykanta Juliusza Heinzla, w którym teraz mieszczą się urzędy – wojewódzki i miejski.Spiżowy pomnik powstał w pracowni Wojciecha Gryniewicza.
W czasie prac nad rzeźbą, autor nie spodziewał się, że Ławeczka Tuwima stanie się najbardziej kojarzonym z Łodzią elementem architektury miejskiej, i że da początek serii pomników osób siedzących na swoich ławeczkach.
– Tu jest trochę w tej rzeźbie secesji – w ławeczce wykrzywionej, trochę nonszalancji i swobody. To nie jest sztywna bryła w mieście. Ona została atrakcyjnie ustawiona. Takie zdumienie poety na każdy czas, który nastąpiłtu po jego pobytach – mówi Wojciech Gryniewicz.
Przy okazji rocznicy ustawienia ławeczki, autor rzeźby przyjął podwójne życzenia od władz miasta. Pierwsze dotyczyły dzieła, a drugie urodzin mistrza, który właśnie skończył 73 lata. Z okazji urodzin przechodzący Piotrowską łodzianie byli częstowani okolicznościowym tortem.

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |