Problem dekomunizacji imienia łódzkiej szkoły rozstrzygnie sąd
Decyzja o zmianie nazwy Zespołu Szkół Ekonomii i Usług w Łodzi trafi do sądu administracyjnego. Radni kwestionują zdanie wojewody, który w ramach ustawy dekomunizacyjnej, uznał że dotychczasowa patronka, czyli Natalia Gąsiorowska zniknie z nazwy szkoły.
Dzisiejszasesja łódzkiej Rady Miejskiej rozpoczęła się nietypowo, ponieważ na sali obrad pojawiły się również dzieci, dla których został przygotowany osobny stół. Nie obyło się przy tej okazji bez dyskusji na ten temat.
Jednak radni zajęli się dziś także problemem związanym z dekomunizacją przez wojewodę nazwy szkoły. Zdecydowali, że decyzja o zmianie nazwy Zespołu Szkół Ekonomii i Usług w Łodzi trafi do sądu administracyjnego. Wojewoda Łódzki, w ramach w ramach ustawy dekomunizacyjnej, uznał że dotychczasowy patron, czyli Natalia Gąsiorowska zniknie z nazwy szkoły.
Według opinii Instytutu Pamięci Narodowej, była ona nie tylko działaczką Komunistycznej Partii Polski, która w programie miała likwidację państwa polskiego, ale również, po wojnie, brała udział w pracach nad oceną książek historycznych. Jednak zdaniem przewodniczącego Rady Miejskiej Marcina Gołaszewskiego, to informacje nieprawdziwe, bo Natalia Gąsiorowska nie brała udział w fałszowaniu podręczników.
Ze zdaniem przewodniczącego Gołaszewskiego zgodziła się większość radnych. Przeciw głosował opozycyjny klub PiS. Jak przekonuje radna Marta Grzeszczyk, bohaterem szkół powinny być osoby, co do postawy których, nie ma wątpliwości.
Łódzka Rada Miejska nie zaskarżyła natomiast innej zmiany nazwy – szkoły podstawowej 173 im. 1. Dywizji Kościuszkowskiej. Nie chcieli tego nauczyciele i rodzice dzieci uczących się w szkole. Rada Miejska najprawdopodobniej niedługo nada jej nową nazwę – im. Żołnierzy 1. Dywizji Kościuszkowskiej.
Nazwa | Plik | Autor |
Relacja z sesji łódzkiej Rady Miejskiej | audio (m4a) audio (oga) |
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |