Ruszyły egzaminy gimnazjalne
Uczniowie klas trzecich gimnazjów rozpoczęli pisanie pierwszej humanistycznej części egzaminu gimnazjalnego. Do ostatniej chwili nie było wiadomo, czy we wszystkich szkołach w regionie łódzkim takie egzaminy uda się przeprowadzić. Na razie nie ma informacji o problemach organizacyjnych w poszczególnych placówkach.

W związku ze strajkiem nauczycieli dyrektorzy szkół musieli znaleźć inne osoby, które mogłyby zasiąść w komisjach egzaminacyjnych. Ministerstwo Edukacji Narodowej i Centralna Komisja Egzaminacyjna zapewniały, że do pracy zgłosiło się kilka tysięcy osób z wykształceniem pedagogicznym. – Dyrektorzy zrobili wszystko, aby powołać członków zespołów nadzorujących wyjaśniała dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi Danuta Zakrzewska. – To przede wszystkim nauczyciele, ale także ci, którzy mają uprawnienia do nauczania i przygotowanie pedagogiczne. To np. nauczyciele z przedszkoli i poradni psychologiczno-pedagogicznych.
W Gimnazjum nr 28 w Łodzi w komisjach zasiadły m.in. siostry zakonne.Mimo niecodziennych okoliczności uczniowie, tuż przed rozpoczęciem egzaminu, byli spokojni.
Wczoraj wieczorem wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela informował, że udało się skompletować wymagane składy komisji egzaminacyjnych, a co za tym idzie wszystkie gimnazja w mieście są gotowe do przeprowadzenia egzaminu. Każda z osób, która zgłosiła się do komisji musiała przejść szkolenie tuż przez rozpoczęciem egzaminów. – Takie szkolenie nie trwa długo. To jest tak zwany instruktaż i każdy dyrektor szkoły otrzymał od nas skrócone instrukcje dla członków zespołów nadzorujących. Każdy dyrektor go ma, więc jeżeli powołuje do zespołu nadzorującego kogoś, kto wcześniej nie był przeszkolony, to oczywiście powinien go nauczyć i przygotować do pełnienia takiej funkcji. Pół godziny wystarczy na takie przeszkolenie wyjaśniała dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi Danuta Zakrzewska.
Nazwa | Plik | Autor |
Egzamin gimnazjalny w Gimnazjum nr 28 w Łodzi | audio (m4a) audio (oga) |
W każdej komisji egzaminacyjnej powinny zasiąśćdwie osoby. Jedna komisja może nadzorować pracę 25 uczniów.Z wczorajszych informacji wynika, że komisje egzaminacyjne udało się skompletować także w gimnazjach w Skierniewicach, Piotrkowie Trybunalskim i Bełchatowie.
Dopiero dziś o godz. 9 dyrektory szkół mieli informacje, czy do pracy w komisjach egzaminacyjnych zgłosiła się odpowiednia liczba nauczycieli. -Nieomalże do ostatniej chwili rozwiązywaliśmy problemy, odpowiadaliśmy na pytania dyrektorów szkół, przypominaliśmy o obowiązkach i zadaniach wynikających z procedur – wyjaśnia dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi Danuta Zakrzewska.Dyrektor OKE w Łodzi przypomina jednocześnie, że niezależnie od sytuacji uczniowie musieli stawić się na egzamin i podpisać listę obecności. – Obecność ucznia musi być zaznaczona podpisem w dokumentach mówi Danuta Zakrzewska i dodaje, że jeżeli egzamin się nie odbędzie, gimnazjaliści będą mogli podchodzić do niego w czerwcu.
Druga część egzaminu matematyczno-przyrodnicza odbędzie się jutro, trzecia językowa – w piątek. Wyniki egzaminów poznamy 14 czerwca. Tegoroczna sesja egzaminu gimnazjalnego będzie ostatnia w historii. Od 1 września gimnazja znikną z systemu edukacji.
Agata Gwizdała, Adam Owczarek