Strajk nauczycieli w Łódzkiem
Wszystkie szkoły podstawowe i ponadgimnazjalne, 124 przedszkola i 31 gimnazjów w Łodzi włączyło się do ogólnopolskiego strajku oświaty. Do protestu przystąpił Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz Forum Związków Zawodowych. Nie strajkuje oświatowa Solidarność, która wczoraj wieczorem podpisała porozumienie z rządem w sprawie podwyżek płac i innych zmian dotyczących m.in. awansu zawodowego.
Strajk nauczycieli w Łodzi
Skala strajku w Łodzi odpowiada tej zadeklarowanej przez placówki oświatowe w przeprowadzonych referendach. Na 140 przeszkoli, 124 strajkują. Na 90 szkół podstawowych, strajkuje 90, tak samo wszystkie 46 szkół ponadgimnazjalnych i 31 na 37 gimnazjów. – Placówki są czynne, jednak nie ma w nich zajęć dydaktycznych, jedynie opiekuńcze – mówi wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela.
Dyrektorzy 123 placówek oświatowych w Łodzi złożyli też formalny wniosek do Wydziału Edukacji UMŁ o czasowe zawieszenie zajęć, czyli zamknięcie placówek. Zajęcia zawieszono w117 przedszkolach, 5 podstawówkach i 1 gimnazjum na terenie Łodzi.Wynika to z braku możliwości zorganizowania opieki dla tych dzieci i uczniów, które – mimo strajku nauczycieli – pojawiłby się w placówkach. Wnioski dyrekcji poszczególnych placówek pozytywnie zaopiniował Wydział Edukacji Urzędu Miasta. – Podtrzymuję swoją deklarację. W każdym przypadku, kiedy dyrektor danej placówki edukacyjnej będzie zwracał się do organu prowadzącego o czasowe zaniechanie zajęć, taka zgoda będzie wyrażona. Bezpieczeństwo uczniów jest dla nas najistotniejsze – mówi wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela.
Decyzja o czasowym zawieszeniu zajęć obowiązuje dziś i jutro. Kolejne decyzje będą podejmowane w miarę potrzeb.
Jeśli w szkoleznajdują się uczniowie, opiekę nad nimi sprawować będzie dyrekcja, która z mocy prawa – jako pracodawca – nie przystępuje do strajku. – Bezpieczeństwo dzieci jest najważniejsze. Jeżeli dyrektor nie może go zapewnić, powinien zamknąć placówkę – tłumaczy Trela.
Do placówek, zgodnie z planem zajęć, przychodzą nauczyciele, ale nie podejmują żadnych czynności związanych z ich codziennymi obowiązkami. – Zgodnie z wytycznymi związków zawodowych nauczyciele, którzy przystąpili do strajku, są w pracy w godzinach ich zajęć dydaktycznych, ale nie podejmują żadnych działań – wyjaśnia dyrektorXXXILO w Łodzi Ewa Łoś.
Sami nauczyciele podkreślają, że mają nadzieję, iż szybko dojdzie do porozumienia i dzięki temu wrócą do pracy. – Myślę, że dało się uniknąć strajku, ale nie było dobrej woli. Sytuacja nie jest komfortowa. Strajk będzie prowadzony do odwołania. Mam nadzieję, że wszystkie strony usiądą znowu do wspólnych rozmów i podejmą decyzję na korzyść uczniów – mówią pedagodzy.
– Strajkujemy od godz. 6:30. Chcemy pokazać swój sprzeciw. Chcemy pracować w godnych warunkach i dawać dzieciom wszystko, co najlepsze. Czasami trzeba dać przykład własną osobą, że nie można dawać się wiecznie poniżać. Przystąpiliśmy do protestu zgodnie z wszystkimi procedurami. Był czas na rozmowy, ale rząd nie chciał z nami rozmawiać. Obudził się dopiero w ostatniej chwili – mówi przewodnicząca komitetu strajkowego Sylwia Ryter z Przedszkola nr 86.
W rozmowach ze stroną rządową uczestniczyły trzy centrale związkowe. Tylko Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ “Solidarność” przystała na propozycję rządu.
Posłuchaj i dowiedz się więcej:
Nazwa | Plik | Autor |
Strajk nauczycieli w Łodzi | audio (m4a) audio (oga) | |
Piotrków Trybunalski – opieka w czasie strajku | audio (m4a) audio (oga) | |
Dodatkowa opieka dla uczniów | audio (m4a) audio (oga) | |
Strajk nauczycieli w regionie łódzkim | audio (m4a) audio (oga) |
Dodatkowe zajęcia na czas strajku
Tylko kilkoro dzieci z Łodzi skorzystało z dodatkowych zajęć organizowanych przez miejskie instytucje kultury i sportu na czas trwania strajku w oświacie.
Informacji dla rodziców o możliwości zapewnienia opieki nad dziećmi udziela też na bieżąco Kuratorium Oświaty w Łodzi. – Można dzwonić do Kuratorium Oświaty. Na stronie internetowej są również informacje dla rodziców tym, co można zrobić w przypadku, kiedy w szkole nie odbywają się zajęcia i jakie są prawa rodziców. Przypomnę, że strajk nie może być przyczyną zamknięcia szkoły. Dyrektor szkoły i organ prowadzący są zobowiązani do zapewnienia odpowiedniej opieki wszystkim dzieciom, które w tym czasie są w szkole- mówi jego szef Grzegorz Wierzchowski
Jeżeli strajkująca placówka nie będzie w stanie zapewnić opieki nad dziećmi – może wystąpić z formalnym wnioskiem do Wydziału Edukacji UMŁ o czasowe zawieszenie zajęć.
Kuratorium Oświaty w Łodziposzukuje osób do zespołu nadzorującego tegoroczne egzaminy. Najbliższe – gimnazjalne – rozpoczną się już w środę.
Ze względu na rozpoczęty dziś strajk w oświacie, istnieje bowiem obawa, że w szkołach nie będzie wystarczającej liczby nauczycieli, którzy mogliby zasiąść w komisjach egzaminacyjnych. -Badamy sytuację strajkową pod względem zapewnienia odpowiedniej opieki dzieciom i uczniom. diagnozujemy też sytuację dotyczącą egzaminów i zespołów nadzorujących. Gromadzimy bazę nauczycieli, którzy mogliby pomóc przy egzaminach, jeżeli zajdzie taka potrzeba – mówi łódzki kurator oświaty Grzegorz Wierzchowski.
W komisji może zasiąść każda osoba posiadająca kwalifikacje pedagogiczne. Zgłoszenia przyjmowane są mailowo[email protected]lub telefonicznie697 613 737.
Strajk nauczycieli w Piotrkowie Trybunalskim
W Piotrkowie Trybunalskim przystąpiły do niego prawie wszystkie placówki, poza III Liceum Ogólnokształcącym i Centrum Kształcenia Praktycznego. Niektórzy z rodziców nie posłali dziś dzieci do szkoły czy przedszkola, inni, którzy musieli iść do pracy, szukali wyjścia.
Rodzicom, którzy mieli problem z zapewnieniem opieki swoim pociechom, na czas strajku pomaga miasto, które zorganizowało specjalne zajęcia opiekuńcze w instytucjach kultury i sportu.
Z jakich form pomocy mogli skorzystać rodzice?
Posłuchaj:
Strajk nauczycieli w Tomaszowie Mazowieckim
Jeżeli nie szkoła to co? Co z dziećmi w czasie strajku? Wiele samorządów zorganizowało alternatywną opiekę.- Wychodzimy z inicjatywą, aby pracownicy wszystkich miejskich instytucji mogli w tych dniach przyprowadzić do swoich miejsc pracy swoje pociechy po to, by czuły się bezpieczniej- dodaje Marcin Witko prezydent Tomaszowa Mazowieckiego.
Wartoprzeczytać
Propozycja ta spotkała się z dużym zainteresowaniem. Skorzystało z niej kilkudziesięciu urzędników. Dodatkowo, prezydent miasta zadeklarował, że jako dawny nauczyciel zasili w środę jedną z komisji egzaminacyjnych.
Posłuchaj:
Strajk nauczycieli w Bełchatowie
– We współpracy z naszymi instytucjami kulturalnymi uruchomiliśmy dodatkowe zajęcia podobne do tych prowadzonych w czasie ferii lub wakacji – mówi wiceprezydent Bełchatowa Łukasz Politański.
W trzech bełchatowskich przedszkolach nauczyciele jednak nie strajkowali.Mirosława Grzybek, dyrektor jednego z nichtłumaczyła, dlaczego zarządzana przez nią instytucja nie przystąpiła do strajku. – Nasze przedszkole nie posiada nauczycieli, którzy należą do związków, w związku z czym nie było żadnego referendum, chociaż nauczycielki na pewno popierają ten protest. W moim przedszkolu pracują młode nauczycielki. Zarabiają niewiele, dlatego uważam, że podwyżka dla nauczycieli jest uzasadniona.
Posłuchaj i dowiedz się więcej:
Agata Gwizdała, Maciej Trojanowski, Monika Gosławska
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |