Coraz częściej płoną lasy
Ponad 90 procent polskich lasów jest objętych najwyższym stopniem zagrożenia pożarowego. Strażacy ostrzegają – ze względu na dość wysoką jak na tę porę roku temperaturę i brak deszczu liczba pożarów w lasach dynamicznie wzrasta.

Według informacji straży pożarnej, tylko od początku kwietnia – od poniedziałku do piątku – do pożarów lasów strażacy wyjeżdżali 620 razy, od początku roku – już 1250. Dla porównania w ubiegłym roku w analogicznym okresie interwencji było 300.
– Wilgotność ściółki spadła do mniej więcej 10 procent, czyli poziomu wilgotności kartki papieru – zaznaczył rzecznik Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, starszy brygadier Paweł Frątczak – Dodał, że problem pożarów dotyczy nie tylko obszarów leśnych. Trzy osoby zginęły w tym roku w wyniku wypalania traw. Zdaniem przedstawiciela Komendy Głównej PSP, prawdopodobnie byli to sprawcy tych pożarów. – To również pożary, które są bardzo trudne do opanowania, obejmują dużą powierzchnię. Giną ludzie, płoną budynki. Koszty społeczne są ogromne – dodał starszy brygadier Paweł Frątczak.
Pod koniec marca Komenda Główna Policji rozpoczęła akcję “Stop pożarom traw!”. Ma ona przede wszystkim edukować i uświadamiać, że wypalanie traw jest nie tylko niebezpieczne, lecz także prawnie zabronione.
źródło: IAR