PKP planuje remont dworca w Skierniewicach. Czy na pewno jest on potrzebny?
W 2017 roku pojawiły się po raz pierwszy informacje o remoncie skierniewickiego dworca. Kolej mówiła o dość kosztownej inwestycji, nie zdradzała jednak szczegółów przedsięwzięcia. Teraz pojawiło się nieco więcej informacji, ale remont wciąż pozostaje sporą zagadką. Przedsięwzięcie ma kosztować 16 mln zł netto.
Poprzedni remont skierniewickiego dworca zakończył się w 2003 roku. Zapowiadany przez PKP remont to poważne przedsięwzięcie. Skierniewiczanie pytani, co trzeba na dworcu wyremontować, często mówią – nic – przecież jest ładnie. – Dlaczego, kiedy jest ładny na zewnątrz i w środku? Wydaje mi się, że to zbędne – stwierdziła jedna z mieszkanek.
Skierniewicki dworzec przechodził już generalny remont. Gruntowna przebudowa rozpoczęła się na początku lat 90. XX w. i trwała aż do 2003 r. Przebudowano wtedy układ pomieszczeń wewnątrz budynku, przywrócono ceglaną elewację, wymieniono cała stolarkę okienną, zrobiono nowy dach i instalacje. Przebudowano wtedy praktycznie wszystko. Budynek znalazł się wtedy w dziesiątce najładniejszych obiektów w Polsce w rankingu portalu infoarchitekta.pl. Nic więc dziwnego, że zapowiedź kolejnego remontu wywołuje zdziwienie.
Trzeba uczciwie powiedzieć, że niektórzy skierniewiczanie mówią o odświeżeniu dworca, przyklejeniu kilku płytek czy pomalowaniu. Zwracają też uwagę, że skoro kolej ma pieniądze, to czemu ma ich nie wydać na dworzec w Skierniewicach. – Jest kilka pozrywanych płytek, o które można się zabić idąc do łazienki – oceniła skierniewiczanka. – Środek można byłoby odświeżyć, ale czy to konieczne? Chyba szkoda pieniędzy – dodała inna.
Kolei podpisała już umowę z wykonawcą projektu przebudowy dworca. Katarzyna Grzduk, rzecznik PKP S.A., zdradziła szczegóły inwestycji. – Inwestycja będzie polegała przede wszystkim na dostosowaniu obiektu do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Planujemy przebudowę m.in. klatek schodowych i montaż wind. Ponadto, planowane jest wprowadzenie nowoczesnego systemu dynamicznej informacji pasażerskiej. Prace zakładają również przebudowę instalacji deszczowej, przeniesienie węzła cieplnego do budynku dworca oraz odświeżenie elewacji – poinformowała Grzduk.
W połowie października gotowe ma być pozwolenie na budowę. Inwestycja rozpocznie się w przyszłym roku i potrwa dwa lata. Prace prowadzone będą etapami tak, by podróżni mogli korzystać z wyznaczonych części dworca.
Posłuchaj i dowiedz się więcej:
Nazwa | Plik | Autor |
Zagadkowy remont dworca w Skierniewicach | audio (m4a) audio (oga) |
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI ZE SKIERNIEWIC |