Nie żyje biskup senior Alojzy Orszulik
W wieku 90 lat, w 62. roku kapłaństwa i 30. roku biskupstwa zmarł pierwszy biskup łowicki Alojzy Orszulik.

Jako przedstawiciel Kościoła uczestniczył w rozmowach Okrągłego Stołu. Brał udział w przygotowaniach kolejnych pielgrzymek papieskich do Polski. W 1992 roku został biskupem nowopowstałej diecezji łowickiej. Funkcję tę pełnił do 2004 roku, kiedy przeszedł na emeryturę.
Od początku swej pracy w Episkopacie Polski w latach 60. zajmował się środkami społecznego przekazu. Przez 25 lat kierował Biurem Prasowym Episkopatu. Aktywnie działał w pracach Komisji Konkordatowej.
Będąc biskupem łowickim erygował Wyższe Seminarium Duchowne w Łowiczu i powołał diecezjalną Caritas. Dzięki jego inicjatywie powstała bursa męska, diecezjalna gazeta i rozgłośnia radiowa. Po przejściu na emeryturę, wykładał w łowickim seminarium.
W 2009 roku biskup Orszulik otrzymał nagrodę im. biskupa Romana Andrzejewskiego. Został uhonorowany za pracę na rzecz legalizacji Solidarności Rolników Indywidualnych oraz negocjacje z władzami PRL, które doprowadziły do powstania Fundacji Rolniczej. Ksiądz Orszulik był wówczas pełnomocnikiem prymasa Józefa Glempa.
Wspomnienia z okresu pracy w Episkopacie opisał w książce “Czas przełomu” z 2006 roku. To zapiski z lat, gdy ksiądz Orszulik brał aktywny udział w rozmowach Kościoła z władzą. Odwiedzał internowanego Lecha Wałęsę, spotkał się z generałem Czesławem Kiszczakiem po zamordowaniu księdza Jerzego Popiełuszki.
Za zasługi na rzecz przemian ustrojowych, w 2010 roku biskup Alojzy Orszulik otrzymał najwyższe polskie odznaczenie – Order Orła Białego.
Alojzy Orszulik urodził się 21 czerwca 1928 roku w rodzinie rolniczej. W 1948 roku podjął naukę w Niższym Seminarium Duchownym Księży Pallotynów w Chełmnie, potem odbył nowicjat w Ząbkowicach Śląskich, a następnie ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Ołtarzewie. 22 czerwca 1957 roku z rąk kardynała Stefana Wyszyńskiego przyjął święcenia kapłańskie. Ukończył też Wydział Prawa Kanonicznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W latach 1961-1989 wykładał prawo kanoniczne.
W 1962 roku rozpoczął pracę w Sekretariacie Episkopatu Polski. Od 1968 kierował jego Biurem Prasowym. Z nominacji papieża Pawła VI w latach 1974-1994 był konsultorem Papieskiej Rady do spraw Środków Społecznego Przekazu. W 1980 roku został sekretarzem Komisji Wspólnej Przedstawicieli Episkopatu i Rządu PRL. W 1987 wszedł w skład Komisji Mieszanej Stolicy Apostolskiej i Episkopatu do nawiązania stosunków dyplomatycznych między Watykanem i Polską. W latach 1989-1994 był zastępcą sekretarza Episkopatu, następnie przewodniczył Komisji do spraw Środków Społecznego Przekazu.
8 września 1989 roku został mianowany biskupem pomocniczym diecezji siedleckiej. 25 marca 1992, po erygowaniu diecezji łowickiej, został nominowany jej biskupem diecezjalnym. 22 maja 2004 roku przeszedł na emeryturę.

Przewodniczący episkopatu arcybiskup Stanisław Gądecki złożył kondolencje po śmierci biskupa Alojzego Orszulika. – W imieniu Konferencji Episkopatu Polski składam wyrazy współczucia wszystkim, których dotknęła jego śmierć – rodzinie, bliskim, współpracownikom, kapłanom i wiernym diecezji łowickiej. Kościół w Polsce i nasza ojczyzna wiele zawdzięczają świętej pamięci biskupowi Alojzemu, zwłaszcza w kontekście jego pracy w Sekretariacie Episkopatu Polski, w niezwykle trudnym czasie reżimu komunistycznego. Dzięki jego umiejętnościom negocjacyjnym, stał się jedną z kluczowych postaci w rozmowach, które doprowadziły do pokojowych przemian w 1989 roku i zwołania Okrągłego Stołu” – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
– Dziękuję Bogu za tak mądrego i doświadczonego pasterza, którego życie i posługę doskonale opisują słowa jego biskupiego zawołania: Christo in aliis servire – służyć Chrystusowi w drugich – podkreślił arcybiskup Stanisław Gądecki.
Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/KAI/wcześn./mile/dabrP