Co zrobić, aby Polacy chcieli się badać? Dyskusja krajowych ekspertów w ICZMP w Łodzi [ZDJĘCIA]
W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polski eksperci z całej Polski dyskutowali dzisiaj nad tym, co zrobić, aby Polacy chcieli się badać. Okazuje się, że programy badań profilaktycznych w naszym kraju są, ale korzysta z nich jedynie niewielki odsetek społeczeństwa. Ten wynik spadł jeszcze bardziej, odkąd zaprzestano wysyłania do pacjentów zaproszeń na takie badania.
Eksperci podkreślali, że Polacy niechętnie korzystają z możliwości sprawdzenia swojego stanu zdrowia. Rolą lekarzy i pracowników ochrony zdrowia jest edukacja i zachęcanie do badania się.- Mamy dostępne programy związane z mammografią, badania przesiewowe cytologiczne czy też takie związane z programami profilaktycznymi w chorobach serca i naczyń, z których nie korzystamy. Wykorzystanie tych programów w Łodzi to ok. 4 proc. W gronie ekspertów musimy podjąć wszelkie działania, żeby stworzyć możliwości, zachęcić i edukować po to, żeby ze swoimi objawami jak najszybciej zgłaszali się do lekarzy – powiedział prof. Maciej Banach, dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki, organizator debaty.
Beata Ambroziewicz z Polskiej Unii Organizacji Pacjentów zaznaczyła, że badań profilaktycznych nie można rozpatrywać w kategoriach strachu przed wiadomością o ewentualnej chorobie.- To naturalny mechanizm obronny i psychologiczny. Staramy się trudne rzeczy od nas oddalać. Wolimy nie myśleć o czymś, co mogłoby przysporzyć nam jakiegoś zmartwienia. Jeżeli zaczniemy nauczać od małego, gdzie w krajach zachodnich, Stanach Zjednoczonych całe rodziny idą się badać i jest to naturalne, to będzie to traktowane w kontekście normalnej, codziennej czynności, a nie strachu – wyjaśniła Ambroziewicz.
Andrzej Nowakowski z Centralnego Ośrodka Koordynującego Programy Profilaktyczne w Onkologii w Polsce powiedział, że zgłaszalność na badania cytologiczne w programie jest bardzo niska. – Aktualnie nie przekracza 20 proc., ale wiemy, że wprowadzenie w 2006 roku programów profilaktycznych spowodowało bardzo dużą popularyzację badań. Kobiety chętnie badają się poza programem profilaktycznym. Dane Głównego Urzędu Statystycznego z 2014 roku mówią o tym, że w Polsce raz na trzy lata w wieku pomiędzy 20. a 60. rokiem życia dość regularnie badania cytologiczne wykonuje od 60 do 80 proc. kobiet. Jeśli chodzi o mammografię, oscylujemy w granicach 40 proc. i wydaje nam się, że powinny zostać podjęte działania, które spowodowałyby wzrost liczby kobiet wykonujących badania profilaktyczne – dodał Nowakowski.
W debacie w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi wzięli udział m.in. przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, a także organizacji popularyzujących badania profilaktyczne na terenie całego kraju.
Posłuchaj i dowiedz się więcej:
Nazwa | Plik | Autor |
Badania profilaktyczne. Dyskusja w ICZMP | audio (m4a) audio (oga) |
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |