XXII Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce [ZDJĘCIA]
Łódzcy katolicy, wspólnie ze społecznością żydowską, obchodzą XXII Dzień Judaizmu w Kościele. W tym roku Łódź została wybrana na miejsce głównych obchodów tego dnia. Punktem kulminacyjnym ogólnopolskich obchodów XXII Dnia Judaizmu w kościele katolickim w Polsce było wieczorne nabożeństwo odprawione na Starym Rynku w Łodzi.
Rano około 100 osób spotkało się na cmentarzu żydowskim przy ul. Brackiej. Po modlitwach odmówionych przez duchownych uczestnicy spotkania zwiedzali nekropolię.
Hasłem przewodnim Dnia są słowa z Księgi proroka Ozeasza: “Nie przychodzę, żeby zatracać”.We wspólnej modlitwie wziął udział naczelny rabin Polski Michael Schudrich, a także łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś, który podkreślał, jak ważne w tych dniach jest mówienie o jedności. – Dla Kościoła to moment przypomnienia sobie, że ma być znakiem jedności dla całego rodzaju ludzkiego. Tak się Kościół definiuje po II Soborze Watykańskim. Nie można być znakiem jedności dla rodzaju ludzkiego, jak samemu nie jest się pojednanym. Potrzebujemy odbudowywać swoją jedność, żeby być znakiem jedności dla ludzi.
– Mamy wspólnego ojca – mówi rzecznik łódzkiej kurii Paweł Kłys. – Pod czujną ręką naszego Stwórcy chcemy razem uczyć się rozmowy ze sobą. – Pokój, to jest coś, co kiedyś opowiadali, że jest coś dobrego, że będzie pokój. My w to wierzymy – dodaje łódzki rabin Dawid Szychowski.
Nazwa | Plik | Autor |
Dzień Judaizmu w Łodzi | audio (m4a) audio (oga) | |
Dzień Judaizmu – nabożeństwo | audio (m4a) audio (oga) |
O godz. 11 w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi rozpoczęło się sympozjum, w czasie którego poruszono tematy wspólne dla chrześcijan i Żydów. Natomiast główne uroczystości związane z ogólnopolskimi obchodami XXII Dnia Judaizmu zaplanowano na godz. 18. Nabożeństwo modlitewne odbędzie się w namiocie na Starym Rynku, tuż obok miejsca, gdzie przed wojną stała największa łódzka synagoga Alte Szil.
– Z początkiem XX wieku ludność żydowska w Łodzi liczyła ponad 200 tys. osób – mówił wczoraj biskup Rafał Markowski, przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem. – Niemcy w 1940 roku utworzyli tam największe po Warszawie getto żydowskie, w którym zginęły tysiące ludzi, pod koniec wojny wszystkich deportowano do obozów śmierci. Z myślą o tych ludziach organizujemy w Łodzi obchody, by oddać hołd ofiarom holokaustu – dodał.
Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce został ustanowiony przez Episkopat Polski w 1997 r., a obchodzony jest od 1998 r. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii.
Wydarzeniem towarzyszącym obchodom Dnia Judaizmu w Łodzi było otwarcie wystawy “Artur Szyk. Człowiek Dialogu” w bazylice katedralnej.
Przedstawiciele wielu wyznań chrześcijańskich oraz społeczności żydowskiej spotkali się w Łodzi na wspólnej modlitwie. Wieczorne nabożeństwo na Starym Rynku było punktem kulminacyjnym ogólnopolskich obchodów XXII Dnia Judaizmu w kościele katolickim w Polsce.
Modlitwę rozpoczęli przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski bp Rafał Markowski oraz naczelny rabin Polski Michael Schudrich: – Stara, krótka modlitwa żydowska Oseh Shalom, co znaczy “ten, który robi pokój” i proszę o pokój tutaj dla nas – powiedział rabin.
Łódź była gospodarzem ogólnopolskich obchodów Dnia Judaizmu już po raz drugi. Wcześniej – w 2001 roku współorganizował je abp Władysław Ziółek.