Łódź stawia na kształcenie zawodowe
W Łodzi większość uczniów, bo 55 proc., wybiera kształcenie ogólne. Tymczasem pracodawcy narzekają na brak rąk do pracy.
Przykładem może być branża włókiennicza. – W branży pracuję ponad 30 lat. Jestem z tym całym sercem, by wszystko się rozwijało. Szkoda, że ludzie tak mało na ten temat mówią – powiedział przedsiębiorca Ireneusz Chabrowski.
Takich branż z perspektywą pewnej i dobrze płatnej pracy jest więcej. – Wszystkie zawody z branży informatycznej, budowlanej. Widzimy, jak rynek się rozwija, brakuje rąk do pracy począwszy od lekarzy, przez hydraulików, murarzy, stolarzy. To zawody deficytowe. Cały czas w modzie jest zawód mechatronik pojazdów samochodowych i za tę pracę jest godziwe wynagrodzenie – wyliczał wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela.
Część budynków po wygaszanych gimnazjach zostanie przekazanych szkołom zawodowym. Jak poinformował wiceprezydent Tomasz Trela, wstępnie planowanie jest przekazanie trzech budynków. Ich lista nie jest jeszcze zamknięta. – To szkoła zawodowa, która mieści się przy ul. Kilińskiego z szeroko rozumianej branży usługowej i branży gazowniczej. Będzie dla niej dodatkowy budynek przy ul. Sienkiewicza. Szkoła, która mieści się przy ul. Kilara to szkoła samochodowa. Otrzyma ona budynek przy ul. Limanowskiego – wyjaśnił.
Kolejną szkołą, która otrzyma dodatkowy budynek jest Zespół Szkół Ekonomiczno-Turystyczno-Hotelarskich z ul. Drewnowskiej. Jego dyrektor Kamila Niewiadomska zapewniła, że w budynku po gimnazjum przy ul. 1 Maja powstaną nowe pracownie. – Na pewno myślimy o dodatkowym naborze. Szkoła będzie rozwijała kształcenie zawodowe. Chcemy kształcić uczniów w zawodzie technik hotelarstwa, technik obsługi turystycznej oraz technik eksploatacji portów i terminali – to kierunek logistyczny. Takie potrzeby wykazują pracodawcy i w takim kierunku chcielibyśmy się rozwijać – dodała Niewiadomska.
Miasto chce też zachęcać młodych ludzi, by częściej wybierali szkoły zawodowe. Dziś robi to 45 proc. uczniów. W lutym ma ruszyć kampania informacyjna.
Posłuchaj i dowiedz się więcej:
Nazwa | Plik | Autor |
Szkolnictwo zawodowe w Łodzi | audio (m4a) audio (oga) |
WIĘCEJ INFORMACJI O EDUKACJI W ŁODZI I REGIONIE. ZNAJDZIESZ W DZIALE“EDUKACJA”. KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ. |