Zmiany w Ogólnopolskiej Karcie Dużej Rodziny
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wprowadza zmiany w Ogólnopolskiej Karcie Dużej Rodziny i rozszerza listę osób, które uzyskują do niej prawo. Dotychczas o kartę mogli starać się rodzice co najmniej trójki dzieci, które nie ukończyły 18 lat lub 25, jeżeli te kontynuowały naukę.
Anna Flawian z łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego wyjaśniła, że od 1 stycznia tego roku, wiek dzieci nie ma już żadnego znaczenia. – Kartę będą się mogli starać rodzice i małżonkowie rodziców, którzy mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci bez względu na ich wiek w chwili składania wniosków, np. kobieta, która urodziła troje dzieci wcześniej, teraz może się starać o tę kartę. To poniekąd kolejny krok w stronę seniorów – powiedziała Flawian.
Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny uprawnia do wielu zniżek zarówno w instytucjach publicznych, jak i prywatnych. Dzięki niej również można taniej robić zakupy. – Karta Dużej Rodziny to system wielu zniżek. Zniżki ustawowe to: 37 proc. na bilety jednorazowe, 49 proc. na bilety miesięczne, 50 proc. ulgi opłat za paszport dla rodziców, 75 proc. na paszport dla dzieci, a także bezpłatny wstęp do parków krajobrazowych. Dodatkowo, są też ulgi w branży spożywczej, bankowej, paliwowej – dodała Flawian.
Karta ogólnopolska ważna jest na terenie całego kraju, karta wojewódzka na terenie województwa, a karta lokalna ważna jest na terenie gminy.
Ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny w imieniu resortu wydają wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast. Warunkiem jest złożenie odpowiedniego wniosku, który można pobrać ze strony resortu.
Posłuchaj i dowiedz się więcej:
Nazwa | Plik | Autor |
Rozmowa z Anną Flawian | audio (m4a) audio (oga) |
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |