Już dziś pierwsza sesja Sejmiku Województwa Łódzkiego w nowej kadencji
Radni mają wybrać nowego marszałka województwa i to głosowanie będzie najbardziej emocjonujące, bo większość, którą zdobyło Prawo i Sprawiedliwość, jest bardzo krucha. Ma przewagę tylko jednego radnego.
Atmosfera przed sesją Sejmiku jest napięta, bo dwa dni temu został zawieszony w prawach członka PiS, szef zgiersko-sieradzkich struktur tej partii, poseł Marek Matuszewski. Nieoficjalnie mówi się, że związani z nim radni mogą nie poprzeć kandydata na marszałka, czyli posła Grzegorza Schreibera i stąd decyzja o zawieszeniu. Jednak jak będzie ostatecznie – to okaże się dopiero w trakcie głosowania.
Dodatkowo PSL chce zwieszenia obrad, bo sąd ma rozpatrzyć protest wyborczy tego ugrupowania. Zdaniem ludowców, ewentualne rozstrzygnięcie sądowe może zmienić wynik wyborów i układ sił politycznych w województwie, więc radni powinni zaczekać. Nic jednak nie wskazuje, żeby większość, którą ma PiS, zgodziła się na takie rozwiązanie.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |