XI Międzynarodowa Konferencja Medycyny Ratunkowej “Kopernik 2018” w Łodzi
Jest ona poświęcona najnowszym terapiom, aparaturze służącej ratowaniu życia, a także procedurom stosownym w zespołach wyjazdowych czy szpitalnych oddziałach ratunkowych.
Dr Dariusz Timler z Wojewódzkiego Centrum Onkologii i Traumatologii im. Kopernika poinformował, że jedną z najciekawszych nowości jest jeszcze niestosowana w Polsce metoda REBOA.- Wśród tematów, nad którymi teraz pracujemy są nowe algorytmy dla dyspozytorów medycznych. Ruszamy także z pilotażem systemu Triage w kilku ośrodkach w Polsce. To pewien system informowana o kolejce zgłaszających się pacjentów o tym, jak długo będą oczekiwali na pomoc – powiedział dr Timler.
Krajowy konsultant w dziedzinie medycyny ratunkowej prof. Jerzy Robert Ładny podkreślił, że służby medyczne cały czas udoskonalają swoją organizację pracy tak, by pomoc była udzielana jak najszybciej.- Polega to na założeniu cewnika do aorty. Jest to dosyć agresywne leczenie w karetce lub już na ulicy po to, żeby zatrzymać krwotok wewnętrzny np. w miednicy poprzez odcięcie ukrwienia do kończyn dolnych. Można to oczywiście zrobić tylko na krótki czas – dodał prof. Ładny.
Na konferencji w auli 1000 w łódzkim Centrum Kliniczno-Dydaktycznym akredytowało się 800 uczestników.Wydarzenie potrwa do jutra (18 października).
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |