Filharmonia Łódzka w projekcie “100 na 100. Muzyczne dekady wolności”
Filharmonia Łódzka jako jedna z 11 sal koncertowych w Polsce i 11 na świecie wzięła udział w projekcie “100 na 100. Muzyczne dekady wolności”.

Przez cały dzień m.in. w Krakowie, Katowicach, Poznaniu, a także w Chicago, Tokio, czy Londynie prezentowane były utwory polskich kompozytorów ostatniego stulecia. Punkt wspólny wszystkich koncertów to specjalnie zamówiona na tę okazję “Fanfara” Krzysztofa Pendereckiego. Pozostały program wypełniły wybrane kompozycje spośród stu wskazanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne.- Lista jest bardzo bogata. Znajdziemy wszystko: od Różyckiego po Agatę Zubel. Nie zdziwiło mnie, że zabrzmią “Harnasie” Szymanowskiego akurat w Białymstoku, że Kraków zagra Szymanowskiego i Paderewskiego. Jest silne powiązanie nazwisk kompozytorów z tym, gdzie żyli, tworzyli, gdzie prezentowano ich utwory czy z ich związkami z instytucjami – wyjaśniła Małgorzata Kaczmarek z Filharmonii Łódzkiej.
Na koncercie w Łodzi nie zabrakło utworów kompozytorów związanych z miastem.- Grażyna Bacewicz to lata powojenne związane z restauracją uczelni wyższej. Związana była z działalnością skrzypcową, koncertową, pedagogiczną. Aleksander Tansman to kompozytor, który w Łodzi spędził pierwsze 20 lat swojego życia, a potem wyjechał. Jego światowa kariera odbijała się w Polsce zawsze wielkim echem – dodała Kaczmarek.
W Łodzi zaprezentowali się: Julia Kociuban na fortepianie i sopran Iwona Socha. Solistkom towarzyszyła Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej pod dyrekcją Pawła Przytockiego.
WIĘCEJ INFORMACJIOKULTURALNEJ ŁODZI I REGIONIE. SPRAWDŹ TEŻ NASZKALENDARZ WYDARZEŃ. |