Radio Łódź dla Niepodległej
Radio Łódź włącza się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. W niedzielę, 11 listopada zapraszamy między innymi na okolicznościowy program, koncert i premierę słuchowiska.
Zaczynamy już od wczesnych godzin porannych. Przypomnimy sylwetki osób i najważniejsze miejsca w regionie, które związane są polską i łódzką walką o niepodległość.
W audycjiPierwszy Dzień Tygodnia” (6.05-7.00)o historii łódzkich wspólnot wyznaniowych w czasie I wojny światowej i początkach Diecezji Łódzkiej opowie ksiądz prof. Mieczysław Różański, dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, zastępca dyrektora Archiwum Archidiecezjalnego w Łodzi.
W porannym programieNa Dzień Niepodległości” (7.00-10.00)przypomnimy historię Bitwy Łódzkiej, pierwsze użycie gazu bojowego w działaniach wojennych, historię Legionów Polskich i postać Marszałka Józefa Piłsudskiego, wraz z jego łódzkimi epizodami. Na spacer śladami niepodległej i zapowiedź wydarzeń w setną rocznicę 11 listopada zaprasza Wojciech Muzal.
W debacieTaka Polska (10.00-11.00)porozmawiamy o tym, czym dziś jest dla niepodległość, patriotyzm, i czy my, Polacy, jesteśmy dumni. Do rozmowyz Przemysławem Nazeusiądą posłanka Iwona Śledzińska-Katarasińska, eurodeputowany Jacek Saryusz-Wolski, olimpijczyk Mieczysław Nowicki, historyk i urzędnik Marek Michalik oraz aktor Kamil Maćkowiak.- O godz. 10 usiądziemy ze znanymi, a w niektórych przypadkach można powiedzieć, że nawet wybitnymi łodzianami i porozmawiamy o tym, w którym punkcie jesteśmy dziś w Polsce. Będą to politycy, społecznicy, ludzie kultury i biznesu – zapowiada dyrektor programowy Radia Łódź, Marcin Wąsiewicz.
Takie święto mamyRaz na Sto Lat” (11.00-15.00). O tym, jak wyglądał 11 listopada 1918 roku w Łodzi, kim byli Herosi Niepodległej, czego życzą Polakom obcokrajowcy i jakie znaczenie ma polski hymn opowie Monika Borysow-Dudowicz.Porozmawiamy też o współczesnym wymiarze wolności, a punktualnie w południe zabrzmi Mazurek Dąbrowskiego.
W specjalnym wydaniuHistorii Polskiej Piosenki” (15.00-18.00)Bartosz Florczak zaprezentuje najważniejsze utwory ostatnich dekad i hymny kolejnych pokoleń.
Sport na sto” (18.00-19.00)to najwięksi bohaterowie i najważniejsze sukcesy w historii polskiego sportu.
W stulecie odzyskania niepodległości Radio Łódź zaprasza na finał projektuFortepiany Wolności” (19.00-20.00),realizowany przez Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit.Serię dziesięciu koncertów w przestrzeni publicznej Łodzi, zakończy występ profesora Zygmunta Krauzego w studiu muzycznym Radia Łódź. Jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów polskich gra na fortepianie przy pomocy kamieni, ośmiu rąk oraz rękawic bokserskich. Lubi go też rozstrajać i traktować niczym rekwizyt teatralny.
Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości powstał spektakl radiowy na motywach książki Józefa Piłsudskiego Bibuła”. Książeczka wydana w 1903 r. w Krakowie, opisywała działalność konspiracyjnych organizacji na terenie zaboru rosyjskiego.Słuchowisko radiowe “Katastrofa łódzka”(20.00-21.00)to pierwsza produkcja, poświęcona łódzkiemu epizodowi w życiu Piłsudskiego, który w latach 1899-1900 w Łodzi redagował i wydawał pismo Robotnik”.
Spektakl opowiada o aresztowaniu Piłsudskiego, które dla carskiej Rosji było ogromnym sukcesem, a dla polskiego podziemia niepodległościowego ogromną klęską. Dlatego w kręgach konspiracyjnych zostało nazwane katastrofą łódzką”. Spektakl opowiada również o warunkach pracy konspiracyjnej oraz o szerokim wpływie, jaki podziemna bibuła wywierała na masy społeczeństwa polskiego. Słuchowisko nagrywane było m.in.w celi, w której więziony był Józef Piłsudski. Dziś w dawnym budynku więzienia, znajduje się Muzeum Tradycji Niepodległościowych, które zainicjowało projekt we współpracy z Teatrem Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi oraz Radiem Łódź.
Pomysłodawcą słuchowiska jest dr Sebastian Adamkiewicz historyk, scenariusz napisał Rafał Zięba poeta i dramaturg, we współpracy z Marią Oberman reżyser filmową i scenarzystką. Reżyserią zajął się Mikołaj Szczęsny, współpracujący min. przy serialu “Drogi Wolności”, i filmie Krzysztofa Zanussiego “Eter”. Realizatorem dźwięku jest Andrzej Papajak.
Premiera słuchowiska w Radiu Łódź, w niedzielę 11 listopada o godzinie 20.00. Drugą cześć zaplanowano na poniedziałek 12 listopada o godzinie 21.00.
Po premierze słuchowiska, debata Śladami Niepodległej” (21.00-22.00) z udziałem pomysłodawcy spektaklu radiowegodr SebastianaAdamkiewicza, prof.PrzemysławaWaingertnera,historyka UŁ.,autoramin. książki ŁódzcyBohaterowie 1918 r.”a także dr Sylwii Wielichnowskiej, z którą porozmawiamy o 100-leciu praw wyborczych kobiet.
Na koniec dnia WTonacjibiało-czerwonej” (22.00-24.00)Jan Targowski zaprezentuje melodie znane i zapomniane.Muzyka znanych polskich kompozytorów do słów wielkich polskich poetów.
Do Radia Łódź wszystkich chętnych dowoziła też jedna z linii zabytkowego tramwaju, który w niedzielę kursował między godz. 12 a 16. Pokazaliśmy więc, jak wygląda nasza rozgłośnia “od kuchni”. Przez cały dzień towarzyszyć nam będzie polska muzyka i najważniejsze piosenki ostatnich dziesięciu dekad.
Polecamy się do słuchania. Przełącz się na dobre.