Burza wokół niepodległościowego muralu w Skierniewicach
Brak konsultacji czy choćby rozmów z mieszkańcami i środowiskiem artystycznym Skierniewic, podjęcie decyzji za urzędniczym biurkiem, nawiązywanie do czasów PRL-u, a do tego szereg zarzutów o charakterze artystycznym – wybuchła burza wokół pierwszego muralu w Skierniewicach. Wielkoformatowy obraz powstał z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Od momentu pokazania wizualizacji do ostatecznego pojawienia się obrazu na ścianie minęło zaledwie kilkanaście dni. Wcześniej urząd nie pytał o zdanie ani mieszkańców ani środowiska ludzi kultury, czy skierniewickich artystów. Ma o to pretensje artysta plastyk Włodzimierz Wasilewski. – Wymyślono sobie coś i wykorzystano narzędzie pt. mural. A to narzędzie jest domeną sztuki. Tutaj zrobił się z tego przekaz ideologiczny – mówi Wasilewski.
Powstanie muralu przedstawiającego ważnych w historii miasta ludzi i akcję pod hasłem “Jestem dumny”, której mural jest częścią, nadzorują urzędnicy z Wydziału Kultury i Promocji i Wydział Prasowy Urzędu Miasta. Jak mówirzecznik prasowy urzędu Przemysław Rybicki, należy to docenić. – Dziwią się, że takie rzeczy robimy w samorządzie. Wielu moich znajomych docenia tak kreatywne przedsięwzięcie – dodaje Rybicki.
Włodzimierz Wasilewski inaczej widzi rolę pracowników urzędu. – Urzędnik jest od tego, żeby stworzyć warunki. Jakby oddali tę ścianę artystom, to naprawdę zrobiliby z tego dzieło.
Mural kojarzy się z propagandą PRL-u lubzdobywaniem Bastylii. Na jego temat ironizują też internauci. Bo w naszych rękach robota się pali, a naszym zadaniem buuuudować socjalizm możemy przeczytać w sieci.
Prezydent Skierniewic Krzysztof Jażdżyk broni muralu, podkreślając między innymijego rolę edukacyjną.
Posłuchaj relacji i dowiedz się więcej:
Nazwa | Plik | Autor |
Burza wokół niepodległościowego muralu w Skierniewicach | audio (m4a) audio (oga) |
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |