Akcja “Tęczowy Piątek” w łódzkich szkołach
W “Tęczowym Piątku” chodzi o szerzenie tolerancji i otwartości na uczniów o orientacji innej niż heteroseksualna. Przeciwko akcji wsparcia dla uczniów LGBT protestują środowiska prawicowe.Same szkoły niechętnie ujawniają, czy biorą udział w “Tęczowym Piątku”.

– Przekazujemy szkołom materiały edukacyjne, ale nie pojawiamy się w szkołach. To, jak będą wyglądały lekcje, zależy tylko od nauczycieli – mówi Cecylia Jakubczak z Kampanii Przeciw Homofobii, organizującej akcję.
To już trzecia edycja “Tęczowego Piątku”. Bierze w niej udział rekordowa liczba 211 szkół w całym kraju, w tym 13 w województwie łódzkim. Które to dokładnie szkoły? Tego nie wiadomo.W akcji, miało wziąć udział m.in. jedno z łódzkich liceów, ale ostatecznie się tak nie stało. Jak dowiedział się reporter Radia Łódź od dyrekcji tej szkoły, udział w “Tęczowym Piątku” był inicjatywą uczniów. Pomysł nie został zrealizowany, przez “słomiany zapał” pomysłodawców. Dyrekcja natomiast nie doczekała się scenariusza tego wydarzenia.
Nieprzyjemnie było przed innym łódzkim liceum przy ul. Kopernika.W szkole odbyła się debata o stereotypach i konfliktach. Jednym z jej tematów byli homoseksualiści. Tymczasem przed budynkiem, grupa osób rozdawała uczniom ulotki z hasłem “Nie bierz udziału w promowaniu dewiacji”, które byłypodpisane przez Obóz Narodowo-Radykalny. Dyrektor szkoły Małgorzata Zaradzka-Cisek jest oburzona treścią ulotek. – Kreowały mowę nienawiści. Byłam oburzona tym faktem. Prosiłam o zaniechanie tego działania, zagroziłam nawet, że wezmę stosowne służby.
Z kolei Młodzież Wszechpolska złożyła do Łódzkiego Kuratorium Oświaty pismo z pytaniem o “Tęczowy Piątek”. Według Kuratorium, nie było żadnych skarg na przebieg tej akcji w szkołach.
Posłuchaj i dowiedz się więcej:
Nazwa | Plik | Autor |
Zamieszanie wokół “Tęczowego Piątku | audio (m4a) audio (oga) |