Soundedit Spotlight 2018: Zakończyły się koncerty, czas na głosowanie
W sobotę późnym wieczorem zakończył się cykl koncertowych spotkań Soundedit Spotlight w Radiu Łódź. Dzięki serii koncertów mieliśmy okazję zapoznać się z nowymi muzycznymi projektami. Teraz czas na głosowanie – to słuchacze Radia Łódź zdecydują, kto otrzyma prestiżową nagrodę.
– Ośmioro młodych, zdolnych i bardzo ciekawych artystów zagrało swoje recitale w studiu im. H. Debicha – wyjaśnia Marcin Tercjak, dziennikarz Radia Łódź oraz współorganizator plebiscytu. – Teraz do środy radiosłuchacze mają czas, aby głosować. Zwycięzca już za kilka dni będzie miał szansę wystąpić na galowym koncercie festiwalu Soundedit.
Podczas pierwszego koncertu publiczności zaprezentowali się Tony White oraz Kisu.
Nazwa | Plik | Autor |
Tony White – Tak jak chciałem (fragment) | audio (m4a) audio (oga) | |
Kisu Min – Baby (Little Wishes) (fragment) | audio (m4a) audio (oga) | |
Odet – Pies (fragment) | audio (m4a) audio (oga) | |
Zagi – Drapacz chmur (fragment) | audio (m4a) audio (oga) | |
Asia Komorowska – Jak dorośniesz (fragment) | audio (m4a) audio (oga) | |
Kamil Juszczyk – Na Marsie (fragment) | audio (m4a) audio (oga) | |
Seeme – Dżon (fragment) | audio (m4a) audio (oga) | |
Decadent Fun Club – Glitterball (fragment) | audio (m4a) audio (oga) |
Tony White to raper i producent muzyczny pochodzący z Łodzi. Niezależność i swoboda twórcza pozwoliły mu na wypracowanie własnego stylu. W lutym 2017 r. ukazała się jego pierwsza EP-ka pt. “Kiedyś wyjadę” wyprodukowana na samplowanych bitach. Pół roku później wypuścił singiel “Tak jak chciałem”, który w przeciwieństwie do wcześniejszych utworów cechuje się elektronicznym brzmieniem. Obecnie pracuje nad nowym materiałem.
Kisu Min to nazwa zespołu w tłumaczeniu z esperanto to: Pocałuj Mnie. Zespół grający alternatywny rock założony w 2016 r. w Łodzi. Tworzą go: wokalistka Basia Szafarz, gitarzystka Ola Sobańska, perkusistka Agata Pyziak oraz basista Michał Szafarz. Punkowe serce zmieszane ze słabością do Roxette i The Cure tak można w skrócie opisać styl ich utworów. Basia, Ola, Agata i Michał znają siłę dobrej melodii, a z drugiej strony czują, że zostali powołani do buntu rock dla nich to ciągle żywa, najbardziej naturalna droga komunikacji. Nie chcą się wpasowywać w żadne trendy, nikomu podlizywać, mają gdzieś karierę i popularność. Grupa ma na koncie debiutancki mini album “Dry Shampoo” wydany w marcu 2018 r. wyprodukowany przez Kamila Łazikowskiego (kiedyś Cool Kids of Death) oraz liczne koncerty. Na jesień 2018 zespół planuje premierę dwóch klipów.
Podczas drugiego koncertu wystąpiły: Odet i Zagi.
Odet to pianistka, wokalistka, autorka muzyki i tekstów. Jest absolwentką gdańskiej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki, w której aktualnie pracuje. Jej utwory to zderzenie dwóch odmiennych stylistyk melancholijnej liryki i humoru. Świadomie podkreśla kontrastowość utworów, ukazując tym samym zmienność ludzkiej natury. Od 2013 r. współtworzy projekt muzyczny dziennikarki radiowej Trójki Katarzyny Stoparczyk pełniąc funkcje pianistki, kompozytorki, wokalistki i akompaniatorki. Miała przyjemność pracować z takimi artystami jak: Katarzyna Stankiewicz, Dominika Kluźniak, Novika, Joanna Chacińska (Bisquit) oraz Małgorzata Ostrowska. Wystąpiła również jako support Brodki. Skład zespołu: Odet wokal/piano, Marcin Gałązka gitara, Tomasz Koper perkusja.
Zagi to wokalistka, instrumentalistka, autorka muzyki i tekstów pisze dla siebie, ale także dla innych artystów. Ma na swoim koncie już 4 albumy: “Kilka lat, parę miesięcy i 24 dni” (2017), EPkę “UKE” (2013), demo “Kilka Słów o Miłości” (2012) oraz EPkę “Drapacz Chmur” (2018). Muzyka Zagi to bardzo kobiece, pełne uczuć i emocji teksty, ubrane w ciekawe melodie. Zagi nie rozstaje się ze swoimi instrumentami: gitarą i ukulele. Zabiera słuchaczy w podróż przez delikatne, liryczne utwory po odważne, energetyczne brzmienia. Artystka inspiruje się otaczającym ją światem. Zagi jest laureatką nagród, takich jak: I miejsce na Konkursie Piosenki Poetyckiej w Gnieźnie, I miejsce w XXIII Zimowej Giełdzie Piosenki w Opolu czy I miejsce w Konkursie Muzyki niePOPularnej. Artystka wystąpiła na wielu festiwalach, m.in.: Orange Warsaw Festival, Spring Break, Asymmetry Festiwal, Songwriter Łódź Festiwal czy Blues nad Bobrem.
Podczas trzeciego koncertu publiczność mogła zobaczyć i usłyszeć Asię Komorowską i Kamila Juszczyka.
Asia Komorowska jest autorką lirycznych, intymnych piosenek, oscylujących pomiędzy alternatywnym popem, a nowocześnie pojmowaną poezją śpiewaną. Zaczynała od tekstów pisanych fragmentami na skrawkach papieru, gubionych i potem odnajdowanych, do których z czasem zaczęły powstawać proste, nastrojowe melodie. Inspiracje muzyczne czerpie m. in. od takich wykonawców jak Yael Naim, Feist czy Kimbra. Pierwsze piosenki nagrywała w domowym studio, a przy ich aranżacji współpracowała z tatą kompozytorem Piotrem Komorowskim. Na scenie śpiewa, gra na gitarze i skrzypcach. Aktualnie nagrywa materiał na swoją debiutancką płytę, pod skrzydłami Sony Music.
Kamil Juszczyk pisze piosenki od piętnastego roku życia. W melodiach zapisuje wszystkie swoje emocje i nastroje. Od niedawna nawiązał współpracę z Michałem Zabłockim, który wspomaga artystę słowem, pisząc teksty. Razem tworzą coś nieoczywistego i słodko-gorzkiego.
Podczas czwartego koncertu Soundedit Spotlight 2018 na scenie w Studiu Koncertowym wystąpili Seeme i Decadent Club.
Seeme jesienną trasę zagrała przed Kortezem. Występowała m.in.: na Festiwalu Filmowym Off Camera i Songwriter Łódź Festiwal. Supportowała norweskiego muzyka Thomasa Dybdahla. Jesienią wydaje swoją pierwszą solową płytę. Seeme to artystka komponująca przy pianinie bardzo osobiste i intymne piosenki. Musiało minąć trochę czasu i odbyć się kilka podróży, by historie napisane przez nią ujrzały światło dzienne. Pełne emocji, spisane w notesie słowa i melodie, połączyła w jedną całość i w takiej akustycznej formie usłyszeć je będzie można podczas koncertów.
Decadent Fun Club tozimny powiew świeżości i odwołanie do najpiękniejszych tradycji. Decadent Fun Club wydał cztery single. Na przestrzeni dwóch lat 2017/2018 Decadent Fun Club zagrał serię udanych koncertów, m.in.: Spring Break Festival w Poznaniu, Europejskie Targi Muzyczne CJG24, support OMD oraz pierwszy zagraniczny koncert na Pop-Kultur Festival w Berlinie. Decadent Fun Club nie wyraża się wyłącznie poprzez dźwięki i słowa. Identyfikacja wizualna zespołu jest tak samo silna i osobista jak ich muzyka. Zespół konsekwentnie ilustruje swoje piosenki obrazami utrzymanymi w charakterystycznej, introwertycznej konwencji. Ich teledyski zyskały uznanie na Yach Film Festival, Berlin Music Video Awards i Cinemaforum. Aktualnie zespół pracuje nad debiutanckim albumem, który ukaże się w przyszłym roku.
Organizatorzy Soundedit wspierają utalentowanych artystów, dając im możliwość występu w znakomitym brzmieniowo Studiu Koncertowym im. Henryka Debicha w Radiu Łódź. Soundedit Spotlight to także plebiscyt. Radiosłuchacze, którzy do24 października do godz. 15 zagłosują na ulubionych artystów, będą współdecydować, ktootrzyma tegoroczną nagrodę Spotlight, wręczaną podczas Gali Festiwalu Soundedit 27 października 2018 roku w Klubie Wytwórnia.