Wybory samorządowe 2018: Co trzeba wiedzieć, wybierając się na głosowanie?
Pomiędzy godziną 7 a 21 w blisko 27 tys. obwodowych komisji wyborczych wybieramy ponad 46 tys. radnych, 1,5 tys. wójtów, 823 burmistrzów i 107 prezydentów.
O czym trzeba pamiętać? Co trzeba wiedzieć przed wybraniem się na głosowanie?
- W dzisiejszych wyborach samorządowych wyborcy otrzymają trzy lubcztery karty do głosowania. Wszystko zależy od miejsca zamieszkania. Większość wyborców otrzyma po cztery karty do głosowania. W przypadku głosujących w miastach na prawach powiatu będą to trzy karty, gdyż w tych ośrodkach to rada miasta wykonuje zadania powiatu i nie wybiera się rady powiatu.W Łodzi, która jest miastem na prawach powiatu, będą to trzy karty.
- Karta do głosowania będzie mieć format arkusza od A4 do A2. Karta z nazwiskami kandydatów do rady gminy będzie miała szare tło, karta do rady powiatu – żółte, karta do sejmiku – niebieskie, natomiast nazwiska kandydatów na wójta burmistrza i prezydenta – różowe. – W wyborach do rad gmin do 20 tysięcy mieszkańców tam, gdzie wybory odbywają się w wyborach jednomandatowych w systemie większościowym, na karcie do głosowania znajdziemy listę wszystkich kandydatów zarejestrowanych w naszym okręgu wyborczym – mówi Krzysztof Lorentz z Krajowego Biura Wyborczego i dodaje, że taki sam układ będzie miała karta w wyborach wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Inna sytuacja jest w przypadku gmin powyżej 20 tysięcy mieszkańców, powiatów i województw. Tam wybory odbywają się w systemie proporcjonalnym w okręgach wielomandatowych. Komitety nie rejestrują pojedynczych kandydatów, tylko całe listy kandydatów. – W tych miejscach na kartach będziemy mieli listy kandydatów oznaczone numerami i nazwami komitetów wyborczych i będziemy dokonywać wyboru spomiędzy tych list – tłumaczy Krzysztof Lorentz.
- Na każdej z kart można oddać tylko po jednym głosie, stawiając znak “X” w kratce po lewej stronie nazwiska kandydata. Postawienie znaku “X” na więcej niż jednej liście, przy nazwisku więcej niż jednego kandydata lub niepostawienie znaku “X w żadnej kratce powoduje nieważność głosu.
- Karty zawierają pouczenie dotyczące ważności głosu.
- W przypadku naszej pomyłki komisja nie wyda nam dodatkowej karty.
- Dla osób niewidzących i niedowidzących znajdą się specjalne oznaczenia pomagające im użyć nakładki brajlowskiej.Jak mówi Krzysztof Lorentz z Krajowego Biura Wyborczego, znaczna część lokali wyborczych jest przystosowana do potrzeb niepełnosprawnych. – Są to udogodnienia, które dotyczą nie tylko osób niewidzących, ale poruszających się na wózkach lub mających inne niepełnosprawności. Spotkamy też na kartach specjalne oznaczenia dla osób niewidzących i niedowidzących, pomagających im użyć brajlowskiej nakładki na kartę do głosowania – dodaje Krzysztof Lorentz. Informacje o lokalach wyborczych dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej danej gminy lub w obwieszczeniach wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.
- Każdy niepełnosprawny może korzystać w lokalu wyborczym z pomocy innej osoby, w tym niepełnoletniej. Pomocnik niepełnosprawnego nie może jednak sugerować sposobu głosowania ani głosować w zastępstwie wyborcy. Pomoc może mieć tylko charakter techniczny.
- Do zagłosowania potrzebny jest dokument tożsamości ze zdjęciem, nie musi być to dowód osobisty. -Głosują osoby, które najpóźniej w dniu głosowania kończą 18 lat i są wpisane do stałego rejestru wyborców – wyjaśnia Katrzyna Korowczyk z łódzkiego Urzędu Miasta. I dodaje, żew głosowaniu mogą brać także osoby, które nie są zameldowane w okręgu wyborczym, ale wcześniej złożyły odpowiedni wniosek i otrzymały zgodę na dopisanie do rejestru wyborców.
- W lokalu komisji obwodowej po sprawdzeniu tożsamości wyborcy, komisja wyda mu za pokwitowaniem karty do głosowania. – Kwitujemy odbiór kart w spisie wyborców. Wyborca udaje się do pomieszczenia za osłoną, zapewniającego tajność głosowania, wypełnia karty i wrzuca je do urny. Akt głosowania wygląda podobnie jak w innych wyborach. Różni się tylko tym, że w tych wyborach otrzymujemy największą liczbę kart do głosowania, gdyż wybieramy największą liczbę organów – wyjaśnia Krzysztof Lorentz.
- Urny wyborcze są przezroczyste. Krajowe Biuro Wyborcze zaleca, by złożyć kartę w taki sposób, by strona zadrukowana nie była widoczna. W ten sposób nie ujawnimy treści naszego głosu.