Projekt “Łódź od kuchni”
Czy wiecie gdzie znajdował się Rynek Bielnikowy? Czym handlowano na Wodnym Rynku? Gdzie w Łodzi był targ rybny? Jak smakuje kugel, a jak strudel? Co można było kupić na Rynku Nowego Miasta? Kto znalazł w Łodzi swoją “ziemię obiecaną”?
Uczestnicy projektu “Łódź od kuchni” już poznali odpowiedzi na wszystkie pytania. Widzewskie Domy Kultury od kwietnia realizują projekt poświęcony kulinarnym tradycjom Łodzi skoncentrowanym wokół robotniczego stołu. Projekt otrzymał dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu “Kultura Interwencje 2018”. Autorką projektu jest pani Ewelina Kopera.
Działania projektowe skierowane są przede wszystkim do dzieci i młodzieży z łódzkich szkół. Dziedzictwo Łodzi czterech kultur to nie tylko okazałe, fabryczne budynki i piękna architektura miejskich kamienic czy rezydencji lodzermenschów, ale także coś, z czym stykamy się na co dzień łódzka kuchnia. Inne potrawy pojawiały się na stole rodziny Kaczmarków, Goldmanów, a jeszcze inne u Langerów czy Siergiejewów.
Do tej pory grupy projektowe uczestniczyły w projekcjach filmów dokumentalnych poświęconych życiu robotników na “Ziemi Obiecanej”. Odbyły się także warsztaty muzealne w Muzeum Miasta Łodzi skupione wokół bardzo ciekawej wystawy stałej “Na wspólnym podwórku – łódzki tygiel kultur i wyznań”. Nie zabrakło również wycieczki z grą terenową, podczas której wszyscy uczestnicy podążali śladami dawnych i obecnych łódzkich targowisk. Przed nimi jeszcze warsztaty kulinarne.
Autorką zdjęć jest pani Joanna Sikorska, która prowadzi kulinarnego bloga “Spiżarnia Sikorek”.