Technologia 5G na Politechnice Łódzkiej
Na Politechnice Łódzkiej powstanie pilotażowa instalacja umożliwiająca korzystanie z sieci 5G. Nasze miasto będzie pierwszym miastem, które umożliwi testy tej technologii.
5Gtechnologia, która da dostęp do szybkiego internetu na urządzeniach mobilnych. Łódź będzie pierwszym miastem, jakie umożliwi testy tej technologii. Będzie to możliwe dzięki staraniom Politechniki Łódzkiej, której raport na temat sieci 5G uzyskał aprobatę Ministerstwa Cyfryzacji. Jak mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski, to wyjątkowy projekt, bo 5G nie jest jedynie kolejnym etapem rozwoju telefonii komórkowej.- To jest zupełnie inna technologia. To superszybki Internet, charakteryzujący się takimi parametrami, które pozwalają na przetwarzanie olbrzymiej ilości danych w czasie rzeczywistym. Bez technologii 5G np. nie będziemy mieć samochodów autonomicznych – tłumaczy minister Zagórski.
Na stworzenie dostępu do sieci 5G rząd przeznaczy w ciągu najbliższych 2 lat 8 milionów złotych. To umożliwi testy, ale również pozwoli łódzkim naukowcom tworzyć rozwiązania, wykorzystujące nową technologię, np. aplikacje. Politechnika chce również uruchomić specjalny kierunek kształcenia dotyczący technologii. – Politechnika jest również przygotowana w aspekcie edukacyjnym. Dla młodzieży, która podejmie te wyzwania jest przygotowywany kierunek kształcenia w zakresie technologii najbardziej zaawansowanej i tu mówimy o 5G – zapewnia prof. Sławomir Wiak, rektor uczelni.
W projekt zaangażował się również poseł Waldemar Buda, który przekonywał ministerstwo do wyboru Politechniki Łódzkiej jako pierwszego ośrodka, który będzie testował technologię 5G.