Debata polityczna TVP3 Łódź i Radia Łódź
Gośćmi kolejnej dyskusji z cyklu “Debata polityczna” byli: poseł RP Witold Waszczykowski (Prawo i Sprawiedliwość); poseł RP Cezary Grabarczyk (Platforma Obywatelska); poseł RP Tomasz Rzymkowski (Kukiz15) oraz poseł RP Paweł Bejda (Polskie Stronnictwo Ludowe).
Dyskusję rozpoczęto od tematu znaczenia Europejskiego Forum Gospodarcze Łódzkie 2018 dla całego regionu.
– Każda forma wymiany doświadczeń pomiędzy przedstawicielami regionu a biznesem jest szczególnie ważna. To wówczas samorządowcy czy mieszkańcy informują przedsiębiorców o swoich potrzebach – zdiagnozował tę kwestię Witold Waszczykowski.
Zdaniem polityka PiS-u takie wydarzenia powinny być organizowane przez samorządowców, gdyż w ten sposób można przyciągać inwestorów, również tych spoza Europy. W podobnym tonie wypowiadał się przedstawiciel stowarzyszenia Kukiz15. – W większości przypadków mamy do czynienia z promocją regionu czy poszczególnych przedsiębiorców. Zdarza się również, że podczas takich wydarzeń rozpoczyna się współpraca między władzami samorządowymi a prywatnym sektorem – ocenił Tomasz Rzymkowski.
Co ciekawe, jednym z panelistów Europejskiego Forum Gospodarczego był Cezary Grabarczyk. Poseł PO wspomniał o panelu na temat elektromobilności oraz o sukcesie studentek z Politechniki Łódzkiej, które przedstawiły projekt samochodu elektrycznego zasilanego fotowoltaiką.
Przedstawiciel PSL-u przedstawił trzy podstawowe fundamenty dla rozwoju regionu. – Są to samorząd, nauka oraz biznes. Kiedy następuje ich połączenie, to występuje sukces. Poza tym Łódź ma świetną lokalizację, z której również trzeba korzystać – podsumował Paweł Bejda.
W debacie poruszono również kwestie zakupu lotniska w Radomiu przez Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze przez pryzmat przyszłości lotniska w Łodzi. – To jest beznadziejny pomysł, gdyż nie ma tam dobrego połączenia kolejowego. Przed Radomiem jest Łódź, która jest przecież dobrze skomunikowana – krytykował przedstawiciel PO.
– Rząd ma alergię do lotnisk zarządzanych przez samorządy, tak jak ma to miejsce w Łodzi. Nie można dzielić takich inwestycji na rządowe i samorządowe, gdyż w obu przypadkach powinna zaistnieć współpraca z krajowym przewoźnikiem – dodał Paweł Bejda.
Kolejny poruszony temat to współpraca Polski z Chińską Republiką Ludową, w tym rola regionu łódzkiego oraz jego możliwości logistycznych w procesie wymiany handlowej. – Chińczycy nie są skłonni do bezpośredniego inwestowania w Europie, wolą wydawać pieniądze w krajach trzeciego świata. Firmy z Kraju Środka boją się standardów unijnych i konkurencji europejskich podmiotów – przestrzegał Witold Waszczykowski. Przedstawiciel PSL przypomniał, że Polska jest największym producentem drobiu w Europie. Produkujemy 3 mln ton, z czego 2 mln ton jest spożywane przez rynek wewnętrzny. Resztę należałoby wyeksportować, m.in. na rynki azjatyckie.
Uczestniczący w debacie poruszyli również problem współpracy rządu z samorządami. – Chcemy rozwijać kraj równomiernie. W swoich działaniach nie skupiamy się tylko na głównych ośrodkach miejskich czy aglomeracjach – zaznaczył Witold Waszczykowski. Słowa byłego ministra rządu PiS skrytykowali inni uczestnicy debaty. – W mojej ocenie przekaz partii rządzącej jest prosty: “wybierzecie włodarzy z PiS, to pieniądze będą – ironizował Tomasz Rzymkowski. Ostrzej wypowiadał się poseł PSL. – PiS jest partią centralistyczną, antysamorządową, która chce zarządzać wszystkim z Warszawy. Przesłanie tej partii do samorządów, jak ocenił to chociażby sędzia Wojciech Hermeliński jest korupcją polityczną dodał Paweł Bejda. Polityki rządu bronił Witold Waszczykowski. – Proszę zobaczyć, jakie koncepcje na samorząd ma opozycja. Przyszłe połączenie urzędu wojewody i marszałka województwa będzie tworzeniem osobnych landów – przestrzegał polityk PiS.
Na zakończenie została poruszona kwestia politycznej przyszłości prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej. – Nie byłoby tej dyskusji, gdyby nie było interwencji w proces wyborczy ministra Jacka Sasina, czyli najbliższego współpracownika premiera RP. Wygłosił on opinię, która wpływa na proces wyborczy – skomentował polityczne zamieszanie Cezary Grabarczyk.
– To sąd a nie Prawo i Sprawiedliwość wydał wyrok na panią Hannę Zdanowską argumentował Witold Waszczykowski. Kwestię tę podsumował przedstawiciel Kukiz15. – Posłowie mają trzy zasadnicze role: prawodawczą, kreacyjną- w tym powoływanie rządu oraz kontrolną. Dlatego informujemy opinię publiczną o problemach osób sprawujących funkcje publiczne powiedział Tomasz Rzymkowski.
/opracowanie: TVP Łódź/